Udostępnij:
Nic tak nie poprawia humoru jak deser. Słodki akcent na zakończenie obiadu bywa bardziej wyczekiwany od dania głównego i to nie tylko przez najmłodszych. Suflet, panna cotta, tiramisu, crème brûlée – czy naprawdę są takie trudne do zrobienia? Oto 5 najlepszych deserów!
Ich egzotyczne nazwy zapowiadają rozkosz dla podniebienia. Jak wyglądają najpopularniejsze desery? Jak je jeść i z czym podać przygotowane w domu? Oto krótka podróż po deserach świata.
Najpopularniejsze desery
Te nazwy znane są pod każdą szerokością geograficzną. Najlepsze desery zdobyły popularność daleko poza granicami krajów, z których pochodzą.
Tiramisu
Deser złożony z biszkoptów nasączonych espresso z dodatkiem likieru amaretto, przekładanych masą z serka mascarpone z dodatkiem żółtek i cukru. Posypany gorzkim kakao. Podaje się schłodzony. Doskonale smakuje ze świeżymi malinami lub borówkami amerykańskimi.
Ten pyszny deser pochodzi z Włoch i choć za jego stolicę uważa się Wenecję, każdy region ma swoją odmianę tiramisu.
Nazwa deseru oznacza dosłownie „podnieś mnie”. Deserowi przypisuje się właściwości poprawiające nastrój dzięki połączeniu gorzkiego kakao, mocnej kawy i słodyczy.
Jak przygotować tiramisu w domu?
Składniki: opakowanie podłużnych biszkoptów, szklanka mocnej kawy, 50 ml likieru amaretto, opakowanie serka mascarpone, 4 jaja, 3 łyżki cukru pudru, gorzkie kakao do posypania.
Żółtka ucieramy z cukrem na gładką masę, dodajemy partiami serek mascarpone i ubite na pianę białka jaj. Biszkopty moczymy w przestudzonej kawie połączonej z likierem i przekładamy w tortownicy: warstwa nasączonych biszkoptów, masa kremowa, posypujemy kakao i ponownie biszkopty, masa, kakao. Ostatnią warstwę powinna stanowić masa grubo posypana kakao.
Crème brûlée
Na liście najlepszych deserów nie może zabraknąć sztandarowego deseru Francji, czyli „przypalonej śmietanki”, którą świat zna pod nazwą crème brûlée.
Zapiekany w kokilkach deser przygotowany ze śmietanki, żółtek, wanilii i chrupiącej warstwy skarmelizowanego cukru należy zjeść tuż po przygotowaniu, kiedy skorupka jest ciepła, a kremowa masa jeszcze zimna.
Przepis na ten niezwykły deser, opisany po raz pierwszy w XVII-wiecznej książce kucharskiej, ma dziś wiele odmian. Choć składniki do jego przygotowania są łatwo dostępne, sam deser nie należy do najłatwiejszych. Jak przygotować domowy crème brûlée?
Oprócz składników: 0,5l śmietanki 30 %, 4 jaj, laski wanilii oraz 3 łyżek cukru białego i 3 brązowego potrzebujesz jeszcze kokilek do zapieczenia kremu i specjalnego palnika do skarmelizowania cukru.
Śmietankę z wanilią i białym cukrem należy podgrzać, uważając, by nie doprowadzić do zagotowania. Żółtka lekko roztrzepać, a następnie powoli dodać do nich śmietankę, lekko mieszając do uzyskania gładkiej masy, którą należy przełożyć do szerokich kokilek. Krem piec w nagrzanym do 100° C piekarniku przez 50 minut. Po wyjęciu z piekarnika schłodzić i wstawić na ok. 2 godziny do lodówki. Schłodzony deser posypać brązowym cukrem i karmelizować go specjalnym palnikiem. Klasyczny crème brûlée doskonale smakuje z dodatkiem truskawek lub borówek amerykańskich.
Suflet czekoladowy
Suflet to kulinarna liga mistrzów. Lekki, puszysty, podawany na ciepło deser przyrządzany jest na bazie ucieranych z cukrem i masłem żółtek oraz ubitej na sztywno piany z białek z dodatkiem, np. kakao. Sekretem deseru są proporcje oraz dobrze ubita piana z białek. Podaje się go tuż po wyjęciu z piekarnika, by ciasto nie opadło. Szczególnym uznaniem cieszy się suflet z płynną czekoladą w środku.
Domowy suflet czekoladowy przygotujesz z tabliczki gorzkiej czekolady, 70 g cukru pudru, 50 g mąki tortowej, 3 jaj, ½ kostki masła.
Jajka należy ubić z cukrem pudrem na sztywną pianę, czekoladę rozpuścić w wodnej kąpieli i dodać masło, by także się rozpuściło. Do jajek przesiać mąkę i dodać rozpuszczoną czekoladę, delikatnie mieszając. Gdy wszystkie składniki połączą się w gładką, czekoladową całość, ciasto należy przelać do kokilek – ważne, by miało lekką i puszystą konsystencję. Wstawić do nagrzanego do 200° C piekarnika i piec 7 minut. Nie otwierać piekarnika podczas pieczenia, żeby deser nie opadł.
Gruszki pięknej Heleny
To niezwykle wykwintny i bardzo prosty w przygotowaniu deser. Wymyślił go Auguste Escoffier, zainspirowany popularną wówczas w Paryżu operetką Offenbacha „Piękna Helena”. Ten elegancki deser składa się z gotowanych w słodkim syropie, a następnie schłodzonych gruszek, serwowanych z lodami waniliowymi. Cały deser polewa się gorącą czekoladą i posypuje płatkami migdałów, pistacji oraz listkami mięty.
Crumble z jabłkami
Szybki i prosty deser z jabłkami i kruszonką.
Składniki: 1 kg kwaśnych jabłek (np. szara reneta), rodzynki. Na kruszonkę: 200 g mąki, ½ kostki masła, 80 g cukru, cukier waniliowy.
Jabłka obrać, pokroić na mniejsze kawałki i udusić, a następnie przełożyć do wysmarowanej masłem foremki, wierzch posypać kruszonką. Piec ok 40 minut. Podawać na ciepło z sosem waniliowym lub lodami.
Z pewnością każdy miłośnik słodkości znalazł w powyższym zestawieniu coś dla siebie. Desery mogą różnić się smakami – od kawowych po owocowe – jednak jedno jest pewne: to jeden z naszych ulubionych posiłków w ciągu dnia. Warto spróbować przygotować je samodzielnie.