Udostępnij:
Na świecie, wśród najpopularniejszych dań na pierwszym miejscu wymieniana jest pizza, czyli drożdżowy placek focaccia, posmarowany sosem pomidorowym z mozzarellą. To oczywiście wersja podstawowa, bo odmian pizzy jest mnóstwo. Jaka jest historia pizzy? Jakie są rodzaje pizzy? Oto krótki przewodnik po daniu uwielbianym na całym świecie.
Historia pizzy
Historia drożdżowego placka z sosem ma swój początek we Włoszech. Już Starożytni przygotowywali danie uważane dziś za pierwszą pizzę, ale dopiero w XVII wieku, kiedy do Włoch trafiły pomidory, serwowano ten przysmak w znanej nam dziś wersji. Sto lat później w Neapolu pojawiły się pierwsze pizzerie, które od początku cieszyły się ogromną popularnością.
W 1889 r. włoski kucharz Rafaello Esposito przygotował dla królowej Małgorzaty Sabaudzkiej trzy rodzaje pizzy – z serem i bazylią, z pomidorami oraz z mozzarellą. Ta ostatnia najbardziej przypadła do gustu królowej, a do historii kulinariów przeszła pod nazwą margherity, od imienia królowej.
W XIX wieku pizza trafiła z Włoch do Stanów Zjednoczonych, z których – jako element popkultury – ponownie przywędrowała do Europy. Pizzą zajadają się bohaterowie seriali, książek, a nawet stała się ona przedmiotem mody i street artu. Dziś znana jest pod każdą szerokością geograficzną do tego stopnia, że obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy.
Przepis na pizzę
Choć trudno zliczyć wszystkie odmiany tego dania, to przepis na pizzę w wersji podstawowej jest prosty i niezmienny – drożdżowy placek focaccia posmarowany sosem pomidorowym z dodatkiem bazylii i mozzarelli – to pizza margherita. Na tej bazie powstało mnóstwo odmian. Jeśli na sosie pomidorowym znajdą się dodatkowo szynka parmeńska lub pieczona, grzyby, karczochy i pomidory oraz oliwa z oliwek i bazylia powstanie pizza capriciosa. Prosty przepis na pizzę, którą jadali marynarze podczas długich rejsów, do dziś jest jednym z chętnie wybieranych w pizzeriach świata – pizza marinara, bo o niej mowa, składa się z pomidorów, świeżego czosnku i suszonego oregano.
Włoska pizza bianca nie cieszy się w Polsce taką popularnością jak te przygotowywane na bazie sosu pomidorowego, ale w Italii jest równie chętnie zamawiana. Białą pizzę przygotowuje się z użyciem sosu na bazie mleka z różnorodnymi dodatkami, np. szpinakiem, łososiem, krewetkami.
Wielbicielom tradycyjnych smaków pewnie nie mieści się to w głowie, ale we Włoszech popularnością cieszy się ziti pizza, przygotowywana na tradycyjnym cieście z sosem pomidorowym, z dodatkiem makaronu wymieszanego z ricottą i mozzarellą. Całość posypuje się parmezanem.
Przygotowując pizzę domową można puścić wodze fantazji i położyć na niej cokolwiek: sery, salami, grzyby, owoce morza a nawet świeże owoce. Tradycyjnie do pizzy dodaje się mozzarellę, ale to, jaki ser do pizzy domowej jest najlepszy, to kwestia indywidualna – nadają się wszystkie odmiany, które po roztopieniu będą się ciągnęły, np. ser podlaski lub gouda.
Pizza na grubym czy na cienkim cieście?
Tradycyjna włoska pizza przygotowywana jest na cienkim cieście, pieczonym w piecu w bardzo wysokiej temperaturze i, oczywiście, jest okrągła. W samych Włoszech wyróżnia się dwa rodzaje pizzy ze względu na ciasto, na jakim zostały przygotowane – neapolitańską na bardzo cienkim (max. 3 mm) cieście bez zaokrąglonych brzegów i rzymską na cieście od 1do 2 cm grubości z zaokrąglonymi brzegami.
Natomiast sycylijska odmiana pizzy przygotowywana jest w kształcie kwadratu na grubym, puszystym cieście. Na Sycylii obowiązkowym dodatkiem do dania są czarne oliwki.
Na świecie serwuje się pizzę w stylu włoskim – na cienkim cieście lub amerykańską na grubym, elastycznym cieście z chrupiącymi brzegami zapobiegającymi spadaniu składników. Kawałki amerykańskiej pizzy można dzięki temu złożyć na pół.