Udostępnij:
Dobre jakościowo mięso to gwarancja smaku potraw. Jak rozpoznać świeże mięso i jaki jego rodzaj wybrać do jakich potraw? Oto krótki przewodnik, dzięki któremu potrawy będą soczyste, aromatyczne i smaczne.
W polskiej kuchni mięso przyrządza się na różne sposoby, a jego amatorzy po pierwszym kęsie potrafią odróżnić rodzaj mięsa, z którego została przygotowana potrawa. Zjadamy dużo mięsa, choć nie zawsze dobrej jakości, warto więc wybrać mniejsze ilości na rzecz dobrego jakościowo produktu.
Bez względu na to, w jaki sposób zamierzamy przyrządzić mięso, powinno być ono świeże i odpowiednie do danej potrawy. Najczęściej popełnianym błędem jest kupowanie mięsa w przypadkowych sklepach, a najprostsza zasada jest banalnie prosta – znajdź sklep mięsny. Lokalni sprzedawcy zazwyczaj doskonale znają się na tym, co oferują i podpowiedzą, który kawałek najlepiej sprawdzi się w danej potrawie. Sklepy, które specjalizują się w ściśle określonym asortymencie zazwyczaj, w przeciwieństwie do wielkich marketów, mają świeży towar.
Zawsze należy pytać, skąd pochodzi mięso. Chów zwierząt jest drogi, jeśli więc mięso jest bardzo tanie, można przypuszczać, że nie jest najlepszej jakości.
Jak rozpoznać świeże mięso? Oto kilka wyznaczników, które pozwolą wybrać dobre mięso. Choć wcale nie jest to takie proste – sprzedawcy często bowiem stosują metody na odświeżenie mięsa, dzięki którym sprawia ono wrażenie dobrego jakościowo. Najczęściej dopiero w domu, przygotowując potrawę można zorientować się, że mięso nie spełnia oczekiwań.
Po czym poznać stare mięso?
To wcale nie jest takie proste, częstą praktyką jest jego odświeżanie, np. wodniste w dotyku mięso oznacza, że niedawno zostało umyte, najprawdopodobniej dlatego, by wyglądało na świeże.
Czym kierować się, by wybrać dobre mięso?
- Kolor
Intensywny kolor to pierwszy wyznacznik, na który należy zwrócić uwagę. Nie jest to wcale takie proste, zwłaszcza w dużych sklepach, ponieważ sztuczne światło zmienia barwy. Jak wygląda dobra wołowina? Jej kolor powinien być intensywnie krwiście czerwony. Ciemny kolor mięsa wołowego oznacza, że w sklepowej lodówce leży już dosyć długo. Świeża cielęcina ma barwę różowo-czerwoną, a drób jest bladoróżowy. Świeża wieprzowina będzie miała kolor różowy. Śliski nalot na mięsie to powód, by zaniechać jego kupna.
Blady kolor mięsa oznacza, że kilkakrotnie było myte lub moczone w solance, najczęściej w celu odświeżenia.
- Zapach
Po zapachu można rozpoznać stare mięso. Niezależnie od tego, czy jest to drób, wołowina czy wieprzowina świeże mięso jest niemal pozbawione zapachu. Jeśli czuć kwaśny zapach, mięso nie jest świeże.
- Struktura mięsa
Świeże mięso powinno mieć zwartą i sprężystą strukturę. Tego testu zapewne nie będzie można wykonać w sklepie, ale jeśli palec łatwo wchodzi w głąb mięsa, z pewnością nie można o nim powiedzieć, że jest świeże.
Jak wygląda dobra wołowina?
Powinna mieć kolor czerwonego wina z dobrze widocznymi przerostami tłuszczu. Mięso pochodzące z partii tuszy o największych walorach to polędwica, ligawa i udziec – nie należą do najtańszych. Jeśli cena jest podejrzanie niska, mięso może pochodzić np. z nielegalnego uboju, nie ma wówczas pewności czy jest ono zdrowe. Po naciśnięciu świeża wołowina powinna być sprężysta.
Jak wygląda dobra wieprzowina?
Świeże mięso powinno mieć odcień od jasnego różu do czerwieni, bez zapachu. Wieprzowina najwyższej jakości jest chuda i nieścięgnista.
Jak wybrać dobrego kurczaka?
Najczęściej na sklepowych półkach można znaleźć faszerowane paszami przemysłowymi brojlery, hodowane do szybkiego przyrostu. Przede wszystkim warto więc wybrać kurczaka z wolnego wybiegu lub zagrodowego – są droższe, ale ich mięso jest o wiele zdrowsze i smaczniejsze. Kurczak powinien mieć lekko różowy kolor i neutralny zapach.