Udostępnij:
W tym roku przy wielkanocnym stole nie zasiądziemy w dużym rodzinnym gronie, ale nawet kilkoro gości przestrzegających różnych diet może okazać się wyzwaniem przy planowaniu potraw. Jak, nie dokładając sobie pracy i nie obciążając dodatkowo budżetu, przygotować wielkanocny poczęstunek bez mięsa, nabiału i glutenu? Inspiracji poszukamy w kuchni naszych babć, które niejedno żywieniowe wyzwanie pokonały. A żeby wszyscy mieli na wspólnym stole coś smacznego do zjedzenia, a pracy nie było więcej, może warto w tym roku zamienić jedno tradycyjne danie na wersję dietetyczną?
Świąteczne smakołyki w nieco innej odsłonie. Bez specjalnych zakupów, drogich składników i dodatkowej pracy. Przygotuj jedno danie w nowej wersji – odkrywaj smaki i ciesz się zdrowym jedzeniem.
Wielkanocna dieta bezglutenowa
Wielkanocne przepisy bez glutenu wcale nie wymagają więcej zachodu. Wystarczy nieco zmodyfikować tradycję, np. zamiast kilku tradycyjnych ciast, jedno przygotować inaczej, zastępując zwykłe składniki takimi, które znajdują się w diecie restrykcyjnej. A może w tym roku żurek w nowej wersji zasmakuje wszystkim gościom?
Przepis na bezglutenowy zakwas na żurek
Składniki: 100 g bezglutenowej mąki ryżowej, szklanka ciepłej wody, 3 liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, 4 ząbki czosnku, suszony majeranek.
Kiedy zakwas będzie gotowy, ugotuj żurek tak jak zazwyczaj.
Nie ma świąt bez babki wielkanocnej. W tym roku możesz przygotować ją również jako ciasto bezglutenowe.
Babka czekoladowo-orzechowa bez mąki
Składniki:
- kostka masła
- 6 jajek
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii lub cukier waniliowy
- 2 tabliczki gorzkiej czekolady
- po 200 g zmielonych migdałów i orzechów laskowych
- łyżeczka proszku do pieczenia
Czekoladę rozpuścić razem z masłem, pozostałe składniki utrzeć, a następnie dodać lekko przestudzoną płynną czekoladę z masłem – wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Ciasto przelać do formy na wielkanocną babkę. Piec ok 45 minut w nagrzanym do 170°C piekarniku. Upieczoną babkę polać lukrem cytrynowym (5 łyżek cukru pudru z sokiem z połowy cytryny dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej, płynnej masy) lub posypać cukrem pudrem.
Gościom na bezglutenowej diecie możesz podać jajka faszerowane. Możesz przygotować klasyczny farsz z żółtek jajek ugotowanych na twardo, szczypiorku i Majonezu Napoleońskiego Mosso lub skorzystać z naszego przepisu na jajka faszerowane pastą groszkowo-majonezową. Osoby, które nie spożywają glutenu mogą jeść także pieczone domowe mięsa – takie jak szynka, rostbef czy schab pieczony w sosie chrzanowym – oraz sałatki. Idealnie sprawdzi się wielkanocna sałatka chrzanowa z białą kiełbasą i jajkiem.
Wegańskie przepisy na Wielkanoc
Sałatka jarzynowa
Co przygotować, jeśli przy wielkanocnym stole zasiądzie weganin? Np. tradycyjną sałatkę jarzynową z wegańskim majonezem, przygotowanym ze zmielonych orzechów połączonych z olejem roślinnym lub zrobionym z mleka sojowego albo wody po gotowaniu ciecierzycy. Przygotujesz go jak klasyczny majonez, z dodając do wymienionych produktów Olej Mazowiecki Mooso, Musztardę Stołową Mosso, sok z cytryny i przyprawy. Całość należy dokładnie zblendować. Mleko sojowe można zastąpić również tofu, ryżem, fasolą lub kaszą jaglaną.
Pokrojone na sałatkę warzywa możesz przygotować w dwóch wersjach, do jednej połowy dodając tradycyjny Majonez Napoleoński Mosso, do pozostałej części wegański na bazie oleju i musztardy.
Wegański żurek
Zamiast tradycyjnego żurku z kiełbasą, fani kuchni wege zajadają się żurkiem z grzybami, który jest równie dobry, a jego przygotowanie nie sprawi większych trudności. Jako bazę wykorzystaj wywar z warzyw i suszonych grzybów (wcześniej namoczonych, najlepiej na noc). Do tak przygotowanego bulionu dodaj zakwas żurkowy (może być ten bezglutenowy). Jajka można zastąpić ziemniakami pokrojonymi w kostkę (należy je dodać do wywaru przed wlaniem do niego zakwasu). Do tak przygotowanego żurku można dołożyć jajko na twardo lub białą kiełbasę dla tych, którzy wolą tradycyjną kuchnię. Smak żurku warto wzbogacić dodatkiem Chrzanu Delikatesowego Mosso.
Wielkanocny pasztet w wersji wege
Na wielu świątecznych stołach wśród wędlin króluje pasztet. Obok tego mięsnego swoje miejsce może znaleźć lżejsza, ale nie mniej smaczna wersja roślinna. A może, oszczędzając sobie pracy, zamiast mięsnego? Pasztet z selera posmakuje nie tylko weganom!
Składniki na pasztet z selera (na jedną keksówkę):
- 2 selery
- cebula
- jedno kwaśne jabłko
- por
- 2 ząbki czosnku
- 1 szklanka nasion słonecznika lub orzechów włoskich, nerkowca, migdałów
- ½ szklanki kaszy jaglanej
- ½ szklanki Oleju Mazowieckiego Mosso
- 2 cm, świeżego startego imbiru
- przyprawy: majeranek, tymianek, sól, pieprz, kumin, gałka muszkatołowa
Ugotowany seler zblendować z podduszoną cebulą i porem oraz pozostałymi składnikami na gładką masę. Przełożyć do keksówki i piec ok. 40 minut w nagrzanym do 200°C piekarniku. Pasztet z selera ma lekko słodki smak, który idealnie przełamie kwaśne jabłko oraz ulubione przyprawy.
Sprawdź nasz przepis na wegetariański pasztet z ciecierzycy
Pasta jajeczna
Wegańska pasta jajeczna bez jajek na wielkanocnym stole zrobi furorę.
Przygotujesz ją z następujących składników:
- naturalnego tofu,
- majonezu,
- Musztardy Stołowej Mosso
- odrobiny kurkumy
Zmiksowane składniki dopraw solą i pieprzem, posyp szczypiorkiem.
Wegańska babka drożdżowa
Puszysta drożdżowa babka wegańska to pomysł z kuchni prababek, gdy w sklepach nie było wielkiego wyboru, ale wcale nie smakuje kryzysowo. Wegańskie ciasta posmakują także tym, którzy nie przestrzegają rygorystycznej diety.
Składniki:
- 500 g mąki
- 130 g cukru
- 50 ml Oleju Mazowieckiego Mosso
- 300 ml mleka roślinnego
- 30 g świeżych drożdży
- skórka z cytryny lub pomarańczy
W podgrzanym mleku, łyżce cukru, mąki i oleju rozrobić zaczyn z drożdży. Zostawić do wyrośnięcia na 15 minut, a następnie dodać mąkę połączoną z pozostałymi składnikami. Zagnieść ciasto i wyrabiać przez ok. 10 minut. Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok. 1,5 godziny. Po wyrośnięciu ciasto przełożyć do foremki wcześniej posmarowanej olejem i posypanej mąką. Do ciast można dodać rodzynki lub skórkę pomarańczową. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180°C i piec ok. 35 minut. Po wystygnięciu oprószyć cukrem pudrem lub polać cytrynowym lukrem oprószonym świeżo startą skórką z cytryny.
Wielkanoc bez nabiału
Fani sernika mogą się zdziwić, pałaszując kolejną porcję ulubionego ciasta w nowej wersji bez nabiału. Sernik… bez sera jest równie pyszny co tradycyjny a przygotujesz go bez pieczenia. Bazą do wykonania jest kasza jaglana. Wszystkie dania bez nabiału można przyrządzić, korzystając z wegańskich przepisów. Sernik jaglany sprawdzi się również dla osób na diecie bezglutenowej.
Sernik z kaszy jaglanej
Składniki:
- szklanka kaszy jaglanej
- 3 szklanki mleka roślinnego
- 3/4 szklanki orzechów
- 1/3 szklanki cukru lub ksylitolu
- cukier waniliowy
- sok z połówki cytryny
Orzechy należy namoczyć na kilka godzin, a następnie po odlaniu wody, zblendować. Kilkukrotnie przepłukaną kaszę gotować do miękkości w mleku (powinna wchłonąć cały płyn), na koniec dodać pozostałe składniki i gotować jeszcze chwilę. Po zdjęciu z ognia zblendować na gładką masę. Można dodać namoczone wcześniej rodzynki, a następnie przełożyć do tortownicy. Opcjonalnie polać rozpuszczoną w 1/3 szklanki roślinnego mleka czekoladą.
Przy wielkanocnym stole na pewno znajdzie amatorów mazurek bez mąki i nabiału na spodzie przygotowanym z daktyli i kakao, z masą z migdałów i oleju kokosowego udekorowany bakaliami.
Skorzystaj z naszych propozycji i przygotuj danie, które sprawi ogromną przyjemność osobie na diecie wegańskiej czy bezglutenowej, a najprawdopodobniej zasmakuje wszystkim gościom. Dzięki temu Ty również odkryjesz nowe smaki.