Udostępnij:
Frytki są doskonale znane na całym świecie. Ich amatorzy zachwycają się chrupiącą skórką i delikatnym środkiem. Mogą być przekąską lub dodatkiem do dania głównego. Z okazji Dnia Frytek warto poznać kilka ciekawostek na ich temat, na przykład… który kraj wymyślił frytki!
Gdzie powstały pierwsze frytki?
Frytki nieodłącznie związane są z ziemniakami, z których są przyrządzane. Aby poznać ich historię należy zaznajomić się z historią ziemniaków. Ziemniaki zostały przywiezione do Europy w XVI wieku, jednak nie cieszyły się popularnością. Dopiero podczas klęski głodu Europejczycy przekonali się, jakie są sycące oraz jak łatwo je uprawiać i przechowywać. Początkowo ziemniaki gotowano lub pieczono w ogniskach.
Frytki najprawdopodobniej powstały w miejscowości Namurlub Dinant podczas srogiej zimy, gdy mieszkańcy nie mogli łowić ryb w zamarzniętej rzece. Złowione ryby Belgowie smażyli na oleju, dlatego spróbowano smażenia ziemniaków pokrojonych w paski, by były zbliżone wielkością do rozmiarów ryb. Tak powstałe frytki nie tylko zapobiegły klęsce głodu, ale również podbiły serca mieszkańców wsi, którzy przygotowywali je na każdą możliwą okazję. Ze względu na powszechność ziemniaków oraz brak wykwintności, frytki zyskały popularność wyłącznie wśród mieszkańców wsi i ubogich.
Dopiero w XIX wieku, w wyniku rewolucji przemysłowej, w miastach w Belgii zaczęły powstawać bary i jadłodajnie podające frytki. To sprawiło, że zyskały one kolejnych miłośników. Z czasem zaczęto sprzedawać je również w przygranicznych miastach we Francji. Podczas I wojny światowej stacjonujący w Belgii Brytyjczycy poznali i wręcz pokochali serwowane im frytki. To dzięki nim zyskały one światową sławę.
Frytki belgijskie czy francuskie?
Powszechnie znane wszystkim frytki znane są jako francuskie. Przymiotnik ten nie jest jednak związany z państwem, a z językiem, jakim mówili Belgowie od których przepis uzyskali brytyjscy żołnierze. Obecnie frytkami belgijskimi nazywa się dwukrotnie smażone frytki na łoju wołowym. Początkowo smaży się je w ok. 140°C, a następnie w 190°C. Podczas drugiego smażenia frytki belgijskie nabierają charakterystycznego, złocistego koloru. Frytki belgijskie są również grubsze niż te standardowe. Z kolei Amerykanie swoje frytki marynują w miodzie, który podczas smażenia ulega karmelizacji i nadaje frytkom intensywnego koloru.
Rodzaje frytek
Obecnie frytki można podzielić ze względu na kształt lub warzywo, z którego zostały wykonane. Popularne kształty frytek to:
- proste,
- cienkie,
- karbowane,
- belgijskie,
- łódeczki,
- zakręcone,
- wedges.
Coraz częściej przygotowywane są frytki z warzyw innych niż ziemniaki. Frytki z powodzeniem można przygotować z batatów, buraków, marchewki, pietruszki czy selera korzeniowego.
Jak przygotować domowe frytki?
By zjeść dobre frytki nie trzeba iść do knajpki lub restauracji. Jak najbardziej można przygotować je samodzielnie w domu. Podczas przygotowywania domowych frytek należy zwrócić uwagę na typ wykorzystywanych ziemniaków. W tym celu najlepiej nadają się mączyste ziemniaki typu B lub BC, są to typy ogólnoużytkowe, charakteryzujące się wyższą zawartością skrobi. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego typu ziemniaków, domowe frytki mają odpowiednią konsystencję i nie są zbyt wilgotne, jak w przypadku wykorzystania ziemniaków typu A.
Źródła:
Stypa I.: Jakość kulinarna jako kryterium doboru odmian ziemniaka. Wieś Jutra 2005 nr 2(79) s. 36-38