Udostępnij:
Spektakularna metamorfoza Adele wzbudziła zainteresowanie dietą, dzięki której piosenkarka straciła ponad 40 kilogramów w ciągu kilku miesięcy. Na czym polega plan żywieniowy diety sirtfood? Odpowiadamy na pytania o zasady i jadłospis, a także wyjaśniamy, dlaczego dieta Adele jest tak popularna.
Co sezon słyszymy o jakiejś nowej cudownej diecie, dzięki której bez wysiłku można stracić zbędne kilogramy. O jednych lepiej zapomnieć od razu, żeby po ich zastosowaniu nie leczyć zrujnowanego zdrowia, innym warto się przyjrzeć i zastosować do ich zasad. Wśród modnych diet wymieniana jest w ostatnim czasie dieta sirtfood, nazywana też dietą Adele, ponieważ to dzięki niej popularna piosenkarka w ciągu kilku miesięcy schudła ponad 40 kilogramów. Wcześniej dietę stosowała także siostra księżnej Kate – Pippa Middleton. A wśród zalet tego planu żywieniowego wymienia się nie tylko utratę kilogramów, ale też efekt odmładzający.
Dieta sirtfood – zasady
Na czym polega dieta sirtfood, że daje tak spektakularne rezultaty? Tajemnicą diety sirt są tzw. sirtuiny, czyli białka chroniące komórki organizmu przed stanami zapalnymi. Sirtuiny uważane są za geny długowieczności, regulują metabolizm, pomagają w zmniejszaniu tkanki tłuszczowej i budowaniu mięśni.
Dietę opracowali brytyjscy naukowcy Aidan Goggins i Glen Matten z Uniwersytetu w Surrey, opisali ją w 2016 roku w książce „The SirtFood Diet”. Zdaniem twórców diety, to nie kalorie są główną przyczyną problemów z nadwagą. Główną zasadą diety jest więc, oprócz ograniczenia kalorycznego posiłków, wprowadzenie do menu specjalnych zielonych koktajli, bogatych w aktywatory sirtuin. Dieta trwa trzy tygodnie, a jej początkowa faza zakłada spożywanie jedynie 1000 kalorii dziennie (pierwszy tydzień), zwiększane do 1500 kalorii w kolejnych etapach. W czasie stosowania diety z menu wykluczyć trzeba produkty przetworzone, zawierające białą mąkę, słodycze i fast foody.
Jednak najważniejsze w zasadach, na których opiera się dieta Adele są nie produkty wykluczone z jadłospisu, a te, które powinny się w nim pojawić. Podstawą menu w czasie diety i po jej zakończeniu są owoce i warzywa bogate w przeciwutleniacze aktywujące sirtuiny:
- papryczka chilli Bird’s eye,
- kapary,
- kakao i gorzka czekolada o zawartości kakao powyżej 85 proc.,
- kawa,
- zielona herbata i matcha,
- oliwa z oliwek,
- jarmuż,
- szpinak,
- rukola,
- daktyle,
- natka pietruszki,
- lubczyk,
- czerwona cebula,
- czerwona cykoria,
- soja,
- kurkuma,
- truskawki,
- seler naciowy,
- kasza gryczana,
- czerwone wino
- i orzechy włoskie.
Efekty? Już w pierwszym tygodniu stosowania diety sirtfood można schudnąć ok. 3 kilogramów. Jak wskazują badania brytyjskich naukowców – ograniczenia w menu nie powodują spadku energii i nastroju.
Przeczytaj: Dieta keto – na czym polega?
Dieta sirtfood – jadłospis
Na dietę składają się dwie fazy żywieniowe. W pierwszej fazie diety sirt, trwającej trzy dni, kaloryczność posiłków ogranicza się do 1000 kalorii, a menu składa się z 3 koktajli sirtuinowych i 1 posiłku sirtuinowego. W drugim etapie, czyli od 4 do 7 dnia diety, kaloryczność posiłków wzrasta do 1500 kalorii i rozkłada się na 2 koktajle sirtuinowe i 2 posiłki sirtuinowe.
Od drugiego tygodnia diety zaczyna się jej druga faza, trwająca tydzień i pozbawiona restrykcji kalorycznych. W tym okresie należy spożywać 3 główne posiłki, 2 przekąski i 1 koktajl sirtuinowy. Kolejny etap to sposób żywienia po zakończeniu diety – nie obowiązują już ograniczenia kaloryczne, ważne, by wśród spożywanych produktów znalazły się te z listy bogatych w przeciwutleniacze aktywujące sirtuiny oraz zielone koktajle.
Co jeść na diecie sirtfood? Oto przykładowe propozycje:
Śniadanie: owsianka z daktylami, orzechami i owocami świeżymi; placki z mąki pełnoziarnistej i białego sera z dodatkiem miodu lub syropu klonowego i świeżych owoców.
Obiad: kasza gryczana z dorszem na parze i sosem jogurtowo-czosnkowym, sałatka z rukoli, grillowanego bakłażana i pomidorków cherry. Zupa-krem z brokułów z dodatkiem prażonych płatków migdałowych; zupa-krem z grillowanej papryki i marchewki, frytki pieczone z batatów, grillowany filet z kurczaka, sałatka z kiszonych ogórków, czerwonej cebuli i pomidorów z oliwą z oliwek.
Kolacja: Tosty z awokado i jajkiem w koszulce; kasza gryczana z suszonymi pomidorami, liśćmi szpinaku i serem feta.
Koktajle sirt
Podstawą diety są zielone koktajle sirt, z czego i jak je przygotować?
Koktajl 1: Garść jarmużu, pół garści rukoli, 1/3 pęczka natki pietruszki, łodyga selera naciowego, zielone jabłko i pół łyżeczki matchy w proszku zmiksuj z wodą.
Koktajl 2: Garść szpinaku, łodyga selera naciowego, zielone jabłko i 5 truskawek zmiksuj z wodą.
Skład zielonych koktajli można zmieniać i modyfikować według własnych preferencji smakowych. Ważne, by składały się z produktów z listy bogatej w przeciwutleniacze.
Dieta sirtfood nie traci na popularności. Można spożywać na niej naprawdę wiele produktów. Ważne jednak, by program żywieniowy dopasować do własnych możliwości fizycznych i zdrowotnych, by dieta nam pomogła, a nie zaszkodziła.