Udostępnij:
Już od rana czujesz się zmęczony? Zaczynasz efektywnie pracować dopiero po 11? Sprawdź, co jeść, by Twój mózg od rana pracował na wysokich obrotach!
Jesteś tym, co jesz – mówią i mają rację. To, co zjadamy, nie tylko zaspokaja głód i daje przyjemność naszym kubkom smakowym, ale także buduje organizm. Zbilansowana dieta sprawia, że jesteśmy zdrowi, odporni, a nasz organizm lepiej funkcjonuje. Dietą można także wspomóc działanie organizmu w konkretnym zakresie. Herbata z sokiem malinowym albo czosnek przemycany przez babcię na przeziębienie? Tym, co jesz można codziennie wspierać organizm w jego lepszym funkcjonowaniu. Jakie produkty wpływają na pracę mózgu?
Co jeść, by lepiej myśleć
Mózg zużywa niemal jedną czwartą energii dostarczanej organizmowi. Nie tylko w okresie szczególnego wysiłku intelektualnego, ale także na co dzień warto jeść produkty poprawiająca koncentrację. Mózg, do sprawnego funkcjonowania, potrzebuje minerałów, witamin oraz nasyconych kwasów tłuszczowych.
Co jeść na koncentrację:
- Orzechy
Orzechy to kaloryczna, ale zdrowa przekąska. Dostarczają organizmowi wiele składników mineralnych, takich jak potas, wapń, magnez, które mają pozytywny wpływ na proces uczenia się i zapamiętywania. Jakie orzechy są najlepsze dla mózgu? Migdały, orzechy arachidowe, orzechy laskowe, pistacje, orzechy nerkowca i orzechy włoskie. Dietetycy zalecają zjadanie ok. garści orzechów dziennie.
- Pieczywo pełnoziarniste
Mózg do działania potrzebuje glukozy, a ta pozyskiwana jest z węglowodanów. Najlepszym ich źródłem są produkty pełnoziarniste, takie jak pieczywo, muesli, płatki owsiane, makaron i brązowy ryż. Zapewnią nie tylko paliwo, ale i witaminy z grupy B.
- Jajka
Są źródłem lecytyny i witaminy B12, zaś samo żółtko jest bogactwem choliny, dzięki czemu pozytywnie oddziałuje na mózg oraz procesy zapamiętywania. W diecie poprawiającej koncentrację warto uwzględnić jajko na miękko na śniadanie i zapewnić organizmowi dobry start od samego rana.
- Banany
Średni owoc zawiera tyle magnezu, co garść orzechów. Jest kaloryczną, ale zdrową przekąską, która poprawi pamięć i koncentrację.
- Borówka amerykańska
Badania dowiodły, że borówka amerykańska ma właściwości spowalniające procesy nurodegradacyjne zachodzące w mózgu m.in. w związku ze starzeniem się organizmu. Ich włączenie do diety pomaga w lepszym funkcjonowaniu krótkotrwałej i długotrwałej pamięci.1
- Ryby morskie
Mózg składa się z tłuszczów DHA, które można mu dostarczyć poprzez pożywienie. Najlepszym źródłem są tłuste ryby morskie niehodowlane: tuńczyk, łosoś, dorsz, makrela. Jedzone przynajmniej raz w tygodniu poprawiają pamięć i pozytywnie wpływają na koncentrację.
- Kakao
Kakao oraz gorzka czekolada o jego dużej zawartości poprawia przepływ krwi do mózgu, podnosi poziom endorfin oraz pozytywnie wpływa na procesy uczenia się i zapamiętywania, wszystko to dzięki zawartości flawonali oraz niewielkiej ilości kofeiny. Kostka gorzkiej czekolady albo kakao podczas uczenia się pozytywnie wpłyną na pracę mózgu.
- Rośliny strączkowe
Strączki to przede wszystkim źródło węglowodanów złożonych, które zapewniają mózgowi i całemu organizmowi paliwo na długie godziny. Rekomendowane jest spożywanie niewielkiej ilości strączków kilka razy w tygodniu. Warto jeść naprzemiennie bób, fasolę, soczewice, groch i ciecierzycę.
- Zielona herbata
Zielona herbata uznawana jest za jeden z najzdrowszych produktów, udowodnione zostały jej właściwości chroniące mózg oraz pozytywnie oddziałujące na proces zapamiętywania.
- Yerba
Yerba mate – napój z południowoamerykańskiego ostrokrzewu uznawany jest za jeden z najkorzystniej działających „pobudzaczy” mózgu, sprzyja koncentracji i zapamiętywaniu.