Udostępnij:
Intensywny zapach i smak świeżych ziół wzbogaca i uatrakcyjnia potrawy. Dodatkowo zielone krzaczki mogą być piękną ozdobą kuchni. Uprawa ziół w domu wbrew pozorom jest łatwiejsza niż mogłoby się to wydawać. Istotna jest znajomość wymagań posadzonych ziół, by cieszyć się bujnymi krzaczkami. Jakie zioła warto posadzić w domu?
Uprawa ziół – najważniejsze wskazówki
Przed wyborem ziół do kuchni, warto zapoznać się z ich wymaganiami, by móc zorientować się, czy możemy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Większość ziół preferuje dużo słońca, żyzną glebę i wysoką wilgotność. Jednocześnie zioła nie lubią nadmiaru wody, wiatru i przeciągów. Najlepszym miejscem dla doniczek z ziołami będzie parapet przy oknie – szczególnie wychodzącym na południe lub południowy zachód.
Zioła takie jak mięta czy rozmaryn doskonale będą rosły w półcieniu. Silne nasłonecznienie może powodować wysuszenie ich liści. Bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniego podłoża do uprawy ziół. Powinno być żyzne, przepuszczalne, próchnicze oraz o pH zbliżonym do obojętnego. Ziemia przeznaczona do roślin doniczkowych najczęściej spełnia te wymagania.
Oprócz doboru podłoża należy zadbać o odpowiednią doniczkę dla danej rośliny. Melisa, natka pietruszki, estragon oraz mięta lepiej będą rosły w doniczkach z tworzywa – będzie ono lepiej utrzymywało wilgotność podłoża. Z kolei bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn, cząber oraz majeranek lepiej posadzić w doniczkach ceramicznych. Doniczki wykonane z ceramiki posiadają pory, które oddają nadmiar wilgoci i zapewniają lepsze przewietrzenie ziemi. Doniczki powinny mieć otwory odpływowe. Jednocześnie na ich dnie warto umieścić warstwę drenażu, np. z keramzytu. Dzięki niemu nadmiar wody zostanie szybciej usunięty, a ta, którą wchłonie drenaż będzie stopniowo oddawana do podłoża. Zapobiegnie to nadmiernej ilości wody w ziemi, która może powodować gnicie korzeni. Kupując gotowe sadzonki ziół należy je przesadzić do większych doniczek i odpowiedniego podłoża. Zioła należy regularnie przycinać. Odcinanie górnych pędów powoduje wypuszczanie bocznych, dzięki czemu pojedyncze łodyżki z czasem utworzą dorodne krzaczki.
Kiedy i jak sadzić zioła?
Nasiona ziół w pierwszej kolejności sadzi się w niewielkich doniczkach lub biodegradowalnych osłonkach po 2-3 nasionka. Dopiero gdy wykiełkują, a łodyżka będzie miała kilka listków, przesadza się sadzonki do docelowych doniczek. Po zasianiu nasion podłoże należy regularnie zraszać, by zapewnić odpowiednią wilgotność do kiełkowania. Gdy na łodyżce pojawią się pierwsze listki, należy zwracać uwagę, by podlewać rośliny bez moczenia liści. Zioła takie jak bazylia, szczypiorek oraz tymianek sadzi się początkiem wiosny. Pozostałe, jak kolendra, oregano, majeranek, rozmaryn, lubczyk, estragon czy cząber sadzi się latem. Tymianek oraz cząber charakteryzują się długimi łodyżkami, dlatego efektownie będą wyglądały w wiszących doniczkach.
Uprawa ziół w szklarni
Szklarnia zapewnia stałą wilgotność, wyższą temperaturę niż w mieszkaniu, a także chroni od przeciągów. Takie warunki doskonale sprawdzą się podczas sadzenia ziół z nasion. Stabilność warunków zwiększa szanse na wykiełkowanie i wyhodowanie zdrowych roślin. Należy zwrócić uwagę, by po wykiełkowaniu łodyżki miały odpowiednią przestrzeń wokół siebie. Inaczej wyrosną wysokie i wątłe.
Szklarnia sprawdzi się także w przypadku większych sadzonek, gdyż zapewni im stałą temperaturę oraz ochroni przed ewentualnymi przeciągami. Mini szklarnia, ustawiona na słonecznym parapecie, będzie również elementem dekoracyjnym kuchni.
Bardzo ważne, by w jednej szklarni umieścić rośliny o podobnych wymaganiach. Jeśli sadzonki różnią się wysokością, wyższe umieszcza się na środku, a niższe dookoła. Szklarnię co jakiś czas należy obracać, by promienie słoneczne dotarły do wszystkich roślin. Z tyłu szklarni można umieścić rośliny lubiące półcień – wyższe rośliny, umieszczone na środku szklarni, zapewnią im cień.
Obserwując szklarnię łatwo stwierdzić, czy rośliny mają odpowiednią ilość wody. Pojawiające się na ściankach kropelki wody świadczą o odpowiedniej wilgotności. Przy zbyt dużej wilgotności ścianki szklarni parują, a przy zbyt małej są suche. Rośliny umieszczone w szklarni powinny mieć odpowiednią przestrzeń do prawidłowej cyrkulacji powietrza. Nie należy upychać ich ciasno. Bardzo ważne jest, by szklarnia posiadała wywietrzniki lub otwierane/uchylane pokrywy. Umożliwi to nie tylko przycinanie ziół, ale także przewietrzanie szklarni bez ryzyka przeciągów i uszkodzenia roślin.
Własna mini szklarnia lub zioła na kuchennym parapecie nie tylko pięknie się prezentują, ale też zachęcają do kulinarnych eksperymentów. Mając w zasięgu ręki te aromatyczne rośliny, można z łatwością stworzyć własną kompozycję smakową.