Udostępnij:
Slow food – co to jest? Kuchnia lokalna, produkty wysokiej jakości, bez sztucznych dodatków – to podstawowe zagadnienia związane z tym ruchem. Tak – ruchem, bo slow food to cała filozofia dotycząca ochrony smaku, a także szeroka gama akcji i działań na rzecz podtrzymywania i popularyzowania zdrowego, lokalnego jedzenia pochodzącego (najczęściej) od indywidualnych gospodarzy, z reguły o charakterystycznym smaku dla danego regionu czy gospodarstwa.
Ruch istniejący od dawna
Inicjatywę założenia organizacji na rzecz lokalnego, tradycyjnego jedzenia wysunął Włoch Carlo Petrini w 1986 roku. Był to jego manifest przeciwko wybudowaniu restauracji fastfoodowej w samym centrum Rzymu, w jego zabytkowej części. Od tego czasu, z ówczesnych stu członków, organizacja rozrosła się aż do około osiemdziesięciu tysięcy, pochodzących z pięćdziesięciu krajów świata. W samej jej siedzibie pracuje około stu osób. Czym konkretnie zajmują się i o co starają?
Szerokie pole do popisu
Slow food to – jak nazwa sugeruje – zupełne przeciwieństwo fast food. W świecie, w którym wszyscy dokądś się spieszą i nie mają chwili na to, by przygotować zdrowy obiad, potrzebne są działania przypominające, jak ważne jest domowe jedzenie. A co więcej – jedzenie składające się z coraz rzadziej spotykanych i występujących głównie lokalnie produktów. Zwolennicy filozofii slow food przede wszystkim chcą promować regionalną kulturę oraz zdrowy, a zarazem smaczny i harmonijny styl życia. Propagują różnorodność smaku przy jednoczesnym dbaniu zarówno o dobro lokalne, jak i o równowagę środowiska. Chronią tradycję i przeciwstawiają się konsumpcjonizmowi oraz szybkiemu tempu życia. Chcą być przyjaźni środowisku, a zarazem czerpać z niego jak najwięcej, redukując do minimum spożywanie przetworzonych, wytwarzanych przemysłowo pokarmów.
Brak wyrafinowania
Tak więc nie jest to – jak niektórym się wydaje – hobby dla bogatych, młodych ludzi z dużych miast. Nie jest to również jedzenie w ekskluzywnych restauracjach oznaczonych odpowiednimi certyfikatami, codzienna wizyta na lokalnym targu i kupowanie tylko żywności „bio” czy „eko”. To mogą być zupełnie codzienne i skromne działania, jak choćby upieczenie domowego chleba na zakwasie, przygotowanie przetworów owocowych na zimę czy nawet czytanie książki w domowym zaciszu zamiast wizyty w kinie na szeroko reklamowanym „hicie”. Każdy sam może znaleźć swój sposób wyrażania tej filozofii, nie tylko przez świat kulinarny.
Filozofia slow food zyskuje coraz więcej zwolenników, zwłaszcza we współczesnym zabieganym świecie, a wiedząc czym dokładnie jest slow food, znacznie łatwiej wprowadzić jego zasady do codziennego życia.