Udostępnij:
Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne pieczenie chleba czy bułek. Pozwala to ograniczyć codzienne wizyty w piekarni lub sklepie. Samodzielny wypiek domowego chleba nie jest aż tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Jest to również możliwe w przypadku braku drożdży.
Domowe pieczywo – jak je zrobić?
Pieczenie chleba i bułek większości kojarzy się z ciężkim i czasochłonnym zajęciem. Bazowy przepis na chleb jest bardzo prosty: wystarczy mąka, woda, drożdże oraz sól. Najprostsze przepisy zakładają wymieszanie składników i odstawienie do wyrośnięcia na noc. Następnie ciasto przekłada się do formy i wkłada do piekarnika. Nie wymaga to zaawansowanych umiejętności i każdy bez problemów jest w stanie to zrobić.
Przepis na chleb lub bułki można urozmaicić dodatkiem nabiału, jak jogurt, maślanka lub masło. Do ciasta można dodać również otręby, płatki zbożowe, siemię lniane, nasiona chia, słonecznik, pestki dyni, mak, sezam czy czarnuszkę. Można zdecydować się na wybór jednego składnika lub połączyć kilka z wymienionych. Przed włożeniem pieczywa do piekarnika, jego wierzch również można posypać ziarnami. W takim wypadku, aby uniknąć przypalenia, pieczywo warto przykryć podczas pieczenia i odkryć na kilka minut przed końcem.
Aby gotowy chleb był puszysty i miękki, na dno piekarnika wkłada się garnek z gorącą wodą lub wylewa się wodę na blaszkę, na której umieszczona jest foremka, naczynie lub garnek z chlebem. Powoduje to zwiększenie ilości pary w piekarniku i równomierne pieczenie.
Po wyjęciu pieczywa z piekarnika należy wyjąć je jak najszybciej z formy i odstawić do ostudzenia na kratkę metalową lub ruszt z piekarnika. Zostawione w foremce lub naczyniu ciepłe pieczywo może zrobić się wilgotne i zakalcowate.
Jak zrobić chleb bez drożdży?
W przypadku braku drożdży nic nie stoi na przeszkodzie, by dalej cieszyć się domowym pieczywem. Chleb czy bułki bez drożdży przygotowuje się najczęściej wykorzystując zakwas. Pieczywo na zakwasie wyrasta równie dobrze, jak to z dodatkiem drożdży.
Zakwas przygotowuje się z równych ilości mąki razowej (najczęściej żytniej) oraz wody. Następnie, po wymieszaniu, umieszcza się w ciepłym miejscu i po upływie 12 godzin dodaje kolejne porcje mąki i wody. Trwa to do momentu otrzymania pożądanej ilości zakwasu. W przypadku posiadania wcześniej przygotowanego zakwasu, „pobudza” się go przez dodatek mąki i wody bez konieczności kilkudniowego czekania. Zakwas żytni jest stabilny i pozwala na uzyskanie puszystego i dobrze wyrośniętego chleba. Jest doskonały do przygotowania zarówno pieczywa żytniego, jak i pszennego. Zakwas można przygotować również z mąki pszennej pełnoziarnistej, jednak w przypadku ciężkich chlebów pieczywo może nie wyrosnąć tak jakbyśmy tego oczekiwali. Aby zmniejszyć wyczuwalny posmak zakwasu żytniego w gotowym pieczywie, można zdecydować się również na przygotowanie mieszanego zakwasu pszenno-żytniego.
Oprócz zakwasu do wypieku domowego pieczywa, można wykorzystać także proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną lub ich mieszankę. Należy jednak uważać na dodawaną ilość. Zbyt dużo proszku i sody może wiązać się z wyczuwalną goryczką w gotowym pieczywie. Ilość sody i proszku do pieczenia nie powinna przekraczać łącznie 1,5 łyżeczki na 400-500 g mąki.
Dodatek drożdży, zakwasu, proszku czy sody nie jest niezbędny do wypieku pieczywa. Coraz większą popularnością cieszą się przepisy na chleb, wykorzystujące właściwości siemienia lnianego, jaj oraz kaszy gryczanej. Takie chleby po upieczeniu są bardziej zbite i wilgotne w porównaniu z tradycyjnymi wypiekami.
Korzystając z powyższych wskazówek można upiec pyszny domowy chleb – nawet bez drożdży. Wystarczy tylko spróbować.