Udostępnij:
Dostępność egzotycznych produktów i owoców jest z roku na rok coraz większa. Dzięki temu we własnym domu możemy rozkoszować się takimi smakołykami jak acerola, mangostan, marakuja, kumkwat, karambola, persymona czy pitaja. Obecnie nowością jest guanabana. Smaczny owoc o cennych właściwościach prozdrowotnych.
Guanabana – co to za owoc?
Owoc w kształcie serca ma intensywnie zieloną skórkę z małymi kolcami, biały miąższ oraz czarne pestki. Występuje również pod innymi nazwami – flaszowiec miękkociernisty, graviola czy soursop. Pochodzące z Brazylii drzewko kwitnie przez cały rok, a owoce dojrzewają co miesiąc. Guanabana charakteryzuje się słodkim smakiem z lekką, kwaskową nutą. Wiele osób porównuje smak owocu do ananasa z dodatkiem piżma. Miąższ guanabany można spożywać samodzielnie, a także dodawać do deserów czy koktajli. Doskonale smakuje również zmieszany z wodą, sokiem jabłkowym lub pomarańczowym.
Właściwości guanabany
Biały miąższ guanabany ma wiele ciekawych właściwości. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, witamin oraz związków prozdrowotnych, wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Z tego względu owoc guanabany jest stosowany w przeziębieniach oraz jako profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Substancje zawarte w miąższu łagodzą nerwicę oraz wspomagają leczenie bezsenności. Sok z miąższu wymieszany z wodą ma właściwości moczopędne.
Guanabana wykazuje działanie hipotensyjne – tzn. obniżające ciśnienie krwi. Osoby, które przyjmują leki obniżające ciśnienie, powinny skonsultować spożywanie tego owocu z lekarzem. Spożywanie guanabany nie jest też wskazane podczas ciąży. Kobiety spodziewające się dziecka powinny zrezygnować na czas ciąży z jedzenia tego owocu. Silne właściwości przeciwbakteryjne przy długim i częstym spożywaniu guanabany mogą prowadzić do wyjałowienia flory bakteryjnej. Aby temu zapobiec, należy spożywać owoc z umiarem lub przyjmować probiotyki.
Guanabana jest niezwykle ciekawym owocem, który doskonale sprawdzi się jako urozmaicenie diety.