Udostępnij:
Wiosna to czas, gdy wszystko budzi się do życia i nabiera kolorów. Wraz z cieplejszymi dniami na straganach i targach pojawia się coraz więcej warzyw oraz nowalijek. To właśnie dzięki tym wiosennym warzywom przygotowywane potrawy są bardziej kolorowe i apetyczne. Po zimie i mniejszej różnorodności produktów to miła odmiana.. Dodatkowo większa ilość warzyw w diecie, to jeden ze sposobów, by schudnąć na wiosnę.
Wiosenne warzywa
Przełom marca i kwietnia oznacza początek sezonu na wiele warzyw. Pozwala to na większe urozmaicenie diety po zimie. Wraz z nadejściem wiosny dostępne są młode warzywa i nowalijki, takie jak sałata, szpinak, ogórki, pomidory, szparagi, botwinka, bakłażan, cukinia, kalarepa, cebula dymka, szczypiorek, koperek, kiełki, rzeżucha, groszek cukrowy czy fasolka szparagowa. Wymienione warzywa nie tylko dodadzą smaku, ale i koloru gotowym daniom. Korzystnie wpłynie to na ich atrakcyjność i chęć zjedzenia. Część z wiosennych warzyw, np. natkę, kiełki, rzeżuchę, koperek, rukolę czy dymkę z łatwością można wyhodować nawet na parapecie.
Dieta na wiosnę – sposoby na odchudzanie
Wraz z nadejściem cieplejszych dni coraz częściej pada pytanie, co jeść na wiosnę i jak odchudzić codzienny jadłospis. Zgodnie z oficjalnymi zaleceniami, warzywa i owoce powinny stanowić nawet 3/4 spożywanej w ciągu dnia żywności. Dużą zaletą warzyw jest ich niska kaloryczność oraz wysoka zawartość witamin, składników mineralnych oraz błonnika.
Witaminy i składniki mineralne korzystnie wpłyną na samopoczucie oraz witalność, z kolei błonnik jest odpowiedzialny za uczucie sytości po posiłku. Z tego względu zwiększenie ilości warzyw w codziennym menu to doskonały sposób na odchudzanie. Wykorzystywane w posiłkach warzywa powinny być różnorodne. Nie trzeba ograniczać się do jednego rodzaju warzyw. Komponując posiłki warto zwrócić uwagę, by większość z nich była w formie surowej. Do obiadu warto dodawać sałatki i surówki. Sałatki warzywne z dodatkiem grzanek, nabiału, chudego mięsa lub jaj sprawdzą się znakomicie w ramach II śniadania lub kolacji.
Smacznym sposobem na wykorzystanie wiosennych warzyw jest przygotowywanie z nich koktajli. Dzięki wykorzystaniu różnych rodzajów warzyw i owoców, koktajle to swego rodzaju bomby witaminowe, które korzystnie wpłyną na kondycję skóry, włosów i paznokci. Warto dodać do nich zwłaszcza zielone warzywa, takie jak szpinak, botwinka, ogórek, rzeżucha oraz natka pietruszki. Aby w pełni wykorzystać składniki i związki zawarte w miąższu warzyw, najlepiej zmiksować je blenderem. Koktajl będzie doskonałą propozycją na dietetyczne II śniadanie lub podwieczorek.
Aby zwiększyć ilość warzyw w codziennej diecie, oprócz koktajli i sałatek, warto przygotowywać również zupy. Z młodych, wiosennych warzyw można z powodzeniem przygotowywać także chłodniki. Niezależnie od tego, czy zupy będą przygotowywane na ciepło czy na zimno, świetnie sprawdzą się podane w ramach podwieczorku lub lekkiej kolacji
Chrupiące marchewki, rzodkiewki czy pomidorki będą również doskonałym zamiennikiem dla słodkich przekąsek pomiędzy posiłkami. Dzięki nim w prosty sposób można wyeliminować lub zmniejszyć ilość słodyczy w diecie, a co za tym idzie, zmniejszyć ilość kilokalorii jedzonych w ciągu dnia.