Udostępnij:
Tegoroczne Święta Wielkanocne z pewnością będą inne od dotychczasowych. Restrykcyjne ograniczenia dotyczące kontaktów wymagają nowych rozwiązań związanych z przygotowaniami do Świąt oraz samego obchodzenia Wielkanocy. O czym warto pamiętać?
Rozsądne zakupy
Nie tylko Święta Wielkanocne w tym roku będą inne, lecz także przygotowania do nich. Przed wyjściem na świąteczne zakupy, należy je dokładnie przemyśleć i zaplanować, a najlepiej zrobić szczegółową listę, by zaopatrzyć się we wszystko za jednym razem. Wiele sklepów będzie otwartych od wczesnych godzin porannych do północy, żeby umożliwić bezpieczne zakupy.
Zaleca się jak najrzadziej wychodzić z domu, by unikać dużych skupisk ludzi.
Zakupy, nawet jeśli w sklepie jest niewiele osób, a do dyspozycji są rękawiczki ochronne oraz żele antybakteryjne, wciąż są obciążone sporym ryzykiem, więc trzeba je planować dużo dokładniej niż do tej pory i odwiedzać sklep najrzadziej jak to możliwe. Zaraz po wejściu do sklepu należy zdezynfekować ręce płynem, aby nie przenosić zarazków na części używane wspólnie (np. koszyki). Sklep powinien być wyposażony także w jednorazowe rękawiczki. Podczas zakupów należy również pamiętać o innych klientach, zachowując bezpieczną odległość między sklepowymi alejkami, a także w kolejce.
Sporządź listę potraw wielkanocnych
Tę Wielkanoc będziemy spędzać w mniejszym niż zazwyczaj gronie i pewnie mniej wystawnie. Przed wyjściem na zakupy, warto przygotować listę potraw i przeanalizować składniki. Najlepiej wypisać na kartce, jaka ilość danego produktu jest potrzebna do przyrządzenia świątecznych przysmaków. Jeśli podczas gotowania zabraknie danego składnika, warto najpierw uruchomić wyobraźnię – być może w domu znajduje się inny produkt, którym można zastąpić ten brakujący.
Zamrażaj – nie marnuj!
Należy rozsądnie zaplanować ilość przygotowanego jedzenia, by nic się nie zmarnowało. Warto zamrozić to, czego nie zdołasz zjeść. Zamrożone jedzenie nie tylko nie zmarnuje się, ale pozwoli po Świętach uniknąć zakupów i zaoszczędzić czas spędzony na gotowaniu. Można mrozić także półprodukty, chleb, ciasto drożdżowe i warzywa.
Choć zgodnie z zaleceniami tegoroczne Święta będą rodzinne raczej dzięki komunikatorom i telefonom, pamiętaj o bliskich i samotnych sąsiadach – podziel się z nimi potrawami, oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa. Przygotowane potrawy, zapakowane w lunchboxy lub słoiki, można podarować dziadkom lub sąsiadce. Ponieważ bezpośredni kontakt może być dla nich szczególnie niebezpieczny, świąteczne przysmaki należy zostawić przed drzwiami i z bezpiecznej odległości poinformować o świątecznej przesyłce.
Te Święta z pewnością będą szczególne. Pamiętajmy, by stosować się do wszelkich zaleceń, lecz nie zapominać o wielkanocnych tradycjach – żurek i mazurek to obowiązkowe pozycje na świątecznym stole, bez których większość z nas nie wyobraża sobie Wielkanocy – przygotuj je dla najbliższych.