Udostępnij:
Kuchnia francuska to znacznie więcej niż bagietka, ser, żabie udka i wino. Jest różnorodna, pełna smaków i aromatów. Francuskie specjały mają wielu miłośników na całym świecie. Co je się we Francji? Czego warto spróbować?
Tradycyjne francuskie dania
Kuchnia francuska jest zróżnicowana, a każdy region może pochwalić się wyjątkowymi daniami, które ukształtowały obecną kuchnię we Francji. Wśród francuskich potraw można wyróżnić kilka klasyków, które warto znać i spróbować.
Pierwszym z nich jest zupa cebulowa (soupe à l’oignon) – pożywna i lekko słodka, na bazie bulionu, wina oraz cebuli. Przed podaniem zapieka się ją z dodatkiem bagietki i sera, dzięki czemu tworzy się charakterystyczna skorupka. Inną tradycyjną zupą w kuchni francuskiej jest zupa rybna (bouillabaisse).
Prostym, a zarazem pełnym smaku daniem jest sałatka z kozim serem (salade de chevre chaud). Podstawą tej potrawy jest sposób podania sera – nie dodaje się go do sałatki, a podgrzewa i podaje na ciepło na grzankach, które umieszcza się na wierzchu sałaty.
Kolejnym francuskim przysmakiem jest placek lotaryński (quiche lorraine). Przygotowuje się go na bazie kruchego ciasta i przypomina on wytrawną tartę. Nadzienie w tradycyjnym przepisie składa się z boczku, szynki, tartego sera, śmietany oraz jajek.
Wśród francuskich klasyków znajdują się również gulasze i potrawki, m.in. wołowina po burgundzku (boeuf bourguignon) czy warzywne ratatouille. Jednym z najsłynniejszych dań jest kogut w winie (coq au vin). Mięso marynuje się w czerwonym winie, a następnie dusi w marynacie z dodatkiem warzyw.
Omawiając francuskie specjały nie można pominąć muli, ślimaków, przegrzebków (małży św. Jakuba) oraz ostryg. Te ostatnie spożywa się głównie na surowo, jednak można je również grillować, piec i smażyć. Z kolei mule podaje się najczęściej z białym winem lub serami (camembert i roquefort). Przegrzebki są wyjątkowo delikatnym produktem. Najczęściej smaży się je krótko na maśle z dodatkiem przypraw. Zbyt długa obróbka termiczna może sprawić, że będą miały gumową konsystencję.
W okresie świątecznym na francuskich stołach nie może zabraknąć pasztetu strasburskiego (foie gras).
Doskonale znane na całym świecie są również tosty francuskie maczane w jajku i zapiekane z serem ementaler lub gruyere. Francuzi wyróżniają dwa rodzaje tostów: croque monsieur z szynką w środku i croque madame, podawane z jajkiem sadzonym.
Francuskie sery
Francja może poszczycić się produkcją wyjątkowych serów. Wśród nich są sery pleśniowe jak camembert, brie i roquefort, sery twarde jak comté oraz miękkie i kremowe, jak np. munster. Sery mogą być podawane jako przystawka przed głównym daniem, często w towarzystwie winogron, fig oraz pieczywa. Doskonale pasują również do wina i serwowane są jako dodatek do niego. Francuzki podają również ser po zakończeniu posiłku, by poprawić trawienie.
Słodkości we Francji
Francuzi znani są także z wyjątkowych słodkości. Uznaniem cieszą się szczególnie maślane rogaliki (croissant), naleśniki (crepes) czy makaroniki (macarons). Jednym z najsłynniejszych i najtrudniejszych w przygotowaniu deserów kuchni francuskiej są croquembouche. Powstają z niewielkich rozmiarów ptysi z ciasta parzonego (profiterolles) nadziewanych kremem. Miłośników czekolady z pewnością zainteresuje ciasto czekoladowe, zwłaszcza w wersji z płynnym środkiem (gateau au chocolat fondant). Kolejnym przykładem wśród deserowych francuskich klasyków jest crème brûlée – waniliowy krem ze skorupką z karmelizowanego cukru.
Francja to bogactwo różnorodnych potraw, których zdecydowanie warto spróbować. Co ciekawe, wiele z tych dań można przyrządzić we własnej kuchni i w domowym zaciszu próbować nowych smaków.