Udostępnij:
Ziemniaki są jednym z podstawowych składników polskiej kuchni. Z czasem jednak nawet najsmaczniejsze i ulubione dania mogą się znudzić. Zastanawiasz się, jak przyrządzić ziemniaki tak, by zaskoczyć bliskich? Szukasz inspiracji? Dobrze trafiłeś! Oto nietypowe sposoby na ziemniaki.
Typy ziemniaków
Zanim zaczniesz gotować dania z ziemniakami, warto zapoznać się z typami ziemniaków. Ta wiedza pozwoli Ci na bardziej świadomy wybór podczas zakupów oraz lepszy dobór składników do konkretnego dania. Dzięki temu nie tylko całość będzie lepiej smakować, ale i lepiej się prezentować. Dodatkowo unikniesz wpadek, gdy przykładowo okaże się, że ziemniaki w zapiekance są zbyt sypkie i rozpadają się.
Wyróżnia się trzy główne typy kulinarne ziemniaków: A, B oraz C. Ze względu na mnogość odmian ustalono również typy pośrednie AB, a także BC. Ziemniaki klasyfikuje się od twardych, zwięzłych – typ A (sałatkowy) przez ogólnoużytkowe, po mączyste typu
C. Ziemniaki sałatkowe po ugotowaniu są wilgotne, nie tracą kształtu i mają zwartą strukturę. Najlepiej dodawać je do sałatek, zapiekanek, zup oraz przygotowywać w mundurkach. Ziemniaki typu B – ogólnoużytkowe – charakteryzują się delikatnie wyczuwalną mączną nutą smakową. Związane jest to z większą zawartością skrobi niż w ziemniakach typu A. Z powodzeniem można je gotować, piec i smażyć. Ostatni typ (C) zawiera najwięcej skrobi, z tego względu po ugotowaniu jest suchy i sypki. W przypadku tych ziemniaków wyraźnie czuć mączysty posmak. Ze względu na konsystencję, ziemniaki typu C sprawdzą się więc podczas przygotowania kopytek, puree czy w plackach ziemniaczanych. Wysoka zawartość skrobi zmniejsza dodatek mąki podczas przygotowywania dania. Ziemniaki AB oraz BC łączą w sobie cechy obu typów, przez co są nazywane wszechstronnie użytkowymi.
Nietypowe sposoby na ziemniaki
W kuchni warto eksperymentować i próbować nowych przepisów, a także na ich podstawie opracowywać własne. Ziemniaki są powszechnym i niezwykle uniwersalnym warzywem, które można podać na wiele sposobów. Nietypowe sposoby na ziemniaki pozwolą zaskoczyć bliskich urozmaicić tradycyjne potrawy.
- Bezy ziemniaczane – przygotowane podobnie jak tradycyjne puree, a następnie przy pomocy rękawa cukierniczego formowane w małe rozety. Po upieczeniu wyglądają jak małe słodkości. Można podawać je same lub jako dodatek do obiadu.
- Róże ziemniaczane – bardzo cienkie plastry lub półplastry ułożone na pasku ciasta kruchego, francuskiego lub drożdżowego i zwinięte w rulon; po upieczeniu stworzą piękny kwiat.
- Tort ziemniaczany – cienkie plastry ułożone w tortownicy, przełożone serem i zapieczone. Można przygotować mniejsze wersje w kokilkach i foremkach na muffiny. Kawałek tortu może być samodzielnym daniem z dodatkiem sosu i sałatki warzywnej lub stanowić dodatek do obiadu lub kolacji.
- Babka ziemniaczana – popularna we wschodniej części kraju, wytrawna babka z dodatkiem skwarków i boczku, które nadają całości wyraźnego i charakterystycznego smaku.
- Kartacze, wykonane z surowych i gotowanych ziemniaków, mają nietypową, szarą barwę. W środku każdej kulki znajduje się farsz mięsny lub z białego sera.
- Kiszka ziemniaczana – bardzo oryginalne danie popularne na wschodzie Polski. Farsz ziemniaczany, przygotowany z surowych ziemniaków, podsmażonej cebulki i boczku, nabijany jest w jelito, a następnie pieczony w piekarniku. Po przyrządzeniu kiszka wygląd jak upieczona kiełbasa.
Ziemniaki można podać na wiele ciekawych sposobów. Często wystarczy po prostu dodatek sosu i surówki, by skomponować sycące i pożywne danie.