Udostępnij:
Rzymska, masłowa, rukola, roszponka… Liściastej zieleniny jest naprawdę sporo! Czym się różnią, jakie mają właściwości i do czego nadają się konkretne odmiany sałat? Poznaj nasze inspiracje na zielone połączenia!
Nie tylko smak, ale także ich prozdrowotne właściwości – zielone liście warto jak najczęściej podjadać, zwłaszcza, że mają niewiele kalorii, całkiem sporo wartości odżywczych i różne smaki.
Zalety sałat
Sałata jest warzywem bogatym w kwas foliowy i błonnik, dzięki czemu zmniejsza wchłanianie tłuszczów i cukrów. Zielone liście sałat są także źródłem witamin z grupy B, E i C, żelaza, potasu oraz magnezu, Dzięki zawartości tych ostatnich minerałów, dobrze wpływają na układ nerwowy. Najwięcej wartości odżywczych zawierają odmiany o ciemnozielonych i czerwonych liściach.
Sałata jest też nieodzownym elementem diet odchudzających – chrupiące i niskokaloryczne listki wspomagają zachowanie szczupłej sylwetki, a warzywne sałatki przygotowywane na ich bazie zaspokoją nie tylko poczucie głodu, ale też dostarczą organizmowi dawki dobrych składników.
Rodzaje sałat
W sklepach i na miejskich targach dostępnych jest kilkanaście odmian sałaty. Którą wybrać? Oto krótki przewodnik po rodzajach sałat.
Sałata masłowa
Najpopularniejsza w polskich ogródkach i najdelikatniejsza – w lodówce przetrwa zaledwie kilka dni. Delikatna w smaku, bogata w błonnik, żelazo, witaminy B i C, pomaga redukować zły cholesterol i oczyścić organizm z toksyn. Najpopularniejsza jako dodatek do kanapek i sezonowych sałatek wiosenno-letnich, np. sałatki z ciecierzycą.
Sałata lodowa
Rodzaj chrupiącej sałaty o liściach zwiniętych w główkę, wyglądem przypomina kapustę. W lodówce można ją przechowywać ponad tydzień – nie straci swoich walorów smakowych i odżywczych. Sałata lodowa swoją nazwę zawdzięcza chrupiącym listkom. Ceniona jest nie tylko ze względu na smak, ale też zawartość błonnika pokarmowego, witamin A, D, E, B oraz beta-karotenu i kwasu foliowego. Najczęściej wykorzystywana do kanapek i sałatek, np. do sałatki z serem pleśniowym.
Roszponka
Niewielkie okrągłe listki roszponki to bogactwo potasu, żelaza i witaminy B oraz C – zawartość tej ostatniej jest w roszponce wyższa niż w innych sałatach. Ma właściwości odkwaszające organizm. W smaku delikatna roszponka przypomina sałatę masłową. W sprzedaży najczęściej dostępne są niewielkie listki połączone łodyżkami. Dobrze komponuje się w miksach sałat, można ją także podawać na ciepło, przygotowując tak jak zblanszowane świeże liście szpinaku. Doskonale sprawdzi się w sałatce z owocami morza.
Rukola
Tak naprawdę nie jest sałatą. Należy do rodziny warzyw kapustnych, tak jak brukselka czy brokuły, stąd tez jej niezwykle cenione właściwości antynowotworowe. Rukola jest skarbnicą witamin A, C i K. Lekko pikantna rukola doskonale sprawdzi się jako dodatek do kanapek z serami, ale także jako składnik do makaronów, pizzy, dań z kurczaka czy sałatek, np. sałatki z serkiem ziarnistym.
Sałata rzymska
Przypomina nieco niewielkie główki kapusty pekińskiej, ma twardsze liście niż sałata masłowa, ale mniej chrupiące niż lodowa. Można ją przechowywać w lodówce ok. dwóch tygodni. Jej liście to źródło witamin B1, B2 i kwasu foliowego, a także wapnia, fosforu i żelaza. Najlepiej smakuje w sałatkach z kurczakiem, serem, rybami, jest składnikiem sałatki z kurczakiem i grzankami, czyli popularnej sałatki Cezar.
Endywia
Sałata pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Ma lekko pikantny smak, a ze względu na kędzierzawe liście wykorzystywana jest do dekoracji. Zawiera witaminy A, B, C, potas, wapń i żelazo. W odróżnieniu od innych sałat, można ją kroić nożem, a także może być gotowana. Najlepiej smakuje w sałatkach z wyrazistymi sosami, np. sosem czosnkowym.
Jak kupować sałatę?
Na co zwrócić uwagę, kupując sałatę i jak przechowywać różne rodzaje sałat, by na dłużej zachowały cenne składniki oraz walory smakowe?
Kupując sałatę, wybieraj główki o świeżych liściach, bez zażółceń czy oznak więdnięcia. Sałata powinna sprawiać wrażenie ciężkiej jak na swój rozmiar (oznacza to, że zachowała wewnętrzną wilgoć i będzie chrupiąca). W przypadku sałaty masłowej, lodowej czy rzymskiej warto sprawdzić ogonek w miejscu, gdzie sałata została odcięta od korzenia – im jaśniejszy, tym świeższa sałata. Brązowe zabarwienie ogonka oznacza, że sałata co najmniej kilka dni temu została zerwana – w przypadku sałaty to ważne, ponieważ kilka dni po zerwaniu traci ona swoje dobroczynne właściwości.
Przebarwienia na liściach oznaczają, że sałata mogła być pryskana, a plamki w innym kolorze niż zielony mogą o zawartości szkodliwych substancji – z takiej sałaty najlepiej zrezygnować.
Jeśli decydujesz się na mix sałat w opakowaniu, dokładnie obejrzyj zawartość i sprawdź, czy listki są świeże, czy niektóre z nich nie zaczęły już gnić.
Przed spożyciem każdy listek sałaty należy dokładnie umyć pod bieżącą ciepłą wodą. W ten sposób nie tylko wypłuczesz piasek, ale też wszelkie pozostałości po ewentualnych opryskach. W przypadku, gdy nie wykorzystujesz sałaty tuż po kupieniu, oddzielone, umyte i osuszone listki przechowuj w torebce foliowej w najzimniejszej części lodówki – patentem na przedłużającym świeżość sałaty jest lekkie nakłucie torebki, umożliwiające dopływ powietrza. W ten sposób sałata (zwłaszcza delikatne listki masłowej) przetrwa kilka dni, zachowując swoje walory.