Udostępnij:
Orientalne smaki na dobre zagościły w naszych kuchniach. Do tego stopnia, że jako niedzielny obiad na wielu stołach pojawia się rosół w wersji japońskiej.
Ramen, bo o nim mowa, to wywar mięsno-warzywny z makaronem oraz dużą ilością dodatków. Do polskiej kuchni przywędrował z Japonii, zaś do Kraju Kwitnącej Wiśni trafił z sąsiednich Chin. Dziś w Japonii ramen jest jednym z najczęściej spożywanych fast foodów, stał się także pierwowzorem popularnych „zupek chińskich”.
Jak zrobić zupę ramen
Tradycyjny, japoński ramen to długo gotowany wywar z mięsa wieprzowego i kości wieprzowych z dodatkiem specjalnego makaronu. To wersja podstawowa, bo zupa ramen to także dodatek warzyw – kapusty pekińskiej, białej rzodkwi daikon, pędów bambusa, cebuli, kiełków, jajka na twardo lub półpłynnego, fermentowanej soi lub pasty miso, wodorostów, ryby lub owoców morza. W przeciwieństwie do naszego rosołu, który babcie lubią nazywać „głodną zupą”, ramen to naprawdę pożywna zupa.
Przygotowanie tej japońskiej zupy nie jest trudne, ale z pewnością wymaga sporo czasu. Tajemnicą jest mięsny (wieprzowy – bardzo intensywny lub dla złagodzenia smaku wieprzowo-drobiowy) wywar gotowany przez kilka godzin, połączony z cebulą, grzybami shitake oraz wodorostami kombu, nadającymi zupie smak umami. Bulion po ugotowaniu powinien być mętny i nieco zawiesisty (zwłaszcza jeśli jest gotowany na kościach wieprzowych).
Ramen podaje się ze specjalnym alkalicznym makaronem – ma nieco inny smak od tradycyjnego makaronu, podawanego do rosołu – jest też grubszy i dłuższy oraz bardzo sprężysty, o delikatnym smaku.
Rodzaje zupy ramen
Przepis na ramen różni się w zależności od regionu Japonii oraz indywidualnych upodobań. Oprócz rosołu i makaronu, składa się z wielu dodatków – im jest ich więcej, tym lepiej.
W zależności od bazy, na której przygotowana jest zupa ramen, można wyróżnić:
shio – bulion drobiowy
tonkotsu – przygotowany na bazie wywaru z mięsa wieprzowego
shoyu – lekki bulion z sosem sojowym
miso – wegetariański przygotowany na bazie z fermentowanej soi
Jak jeść ramen
Zupa ramen podawana jest w głębokich miseczkach, a jedzona jest… pałeczkami i łyżką. Wszystkie składniki – mięso, warzywa – zjadamy za pomocą pałeczek, wyjątkiem jest jajko, które zjadamy łyżką. Wywar można wypić bezpośrednio z miseczki lub jeść łyżką. Jedząc tę zupę lepiej zapomnieć o wszystkich naukach babci dotyczących rosołu. W przypadku tej japońskiej zupy, długi i gruby makaron najłatwiej jest wciągać, pomagając sobie pałeczkami. Wydawane w trakcie jedzenia odgłosy siorbania są uzasadnione i nie stanowią faux pas, a w Japonii są nawet oznaką uznania dla kucharza, który przygotował zupę.
Zupę miso, często podawaną z tofu i wodorostami, można jeść głęboką łyżką lub pić wprost z czarki, w której zupa jest najczęściej serwowana.
Choć ramen bywa nazywany japońskim rosołem, a sposób jego przygotowania przypomina gotowanie rosołu, to w rzeczywistości smak zupy ramen jest zupełnie inny niż polskiego rosołu, a wielość dodatków sprawia, że to naprawdę bardzo sycąca zupa.