Udostępnij:
Owoce morza są uwielbiane przez wielu miłośników kuchni – zwłaszcza tej śródziemnomorskiej. W jaki sposób jednak najlepiej rozpocząć swoją przygodę z tym specyficznym rodzajem posiłków, jeśli nie miało się z nim wcześniej do czynienia? Na pewno warto najpierw odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.
Rodzaje owoców morza
Do tej szerokiej grupy produktów zaliczamy kilka rodzajów mięs – odpowiedź na pytanie „czy owoce morza są wege?” brzmi bowiem: nie. Wśród nich znajdują się trzy główne grupy, czyli skorupiaki, małże i głowonogi. Skorupiakiem jest np. homar, będący w Polsce posiłkiem ekskluzywnym, podawanym zarówno na ciepło jak i na zimno. Znacznie popularniejsze są krewetki, spośród których wyróżnia się szare (najmniejsze, zwane też koktajlowymi), czerwone i różowe, czyli królewskie. Kraby i raki także są jadalnymi skorupiakami.
W skład małż wchodzą małże jadalne, przegrzebki, ostrygi i mule. Zawsze podczas ich kupowania trzeba kierować się tym, czy ich muszle są otwarte, czy też zamknięte – tylko w tym drugim przypadku owoce morza są świeże. Głowonogami, które najczęściej lądują na talerzach, są ośmiornice i kalmary – podczas ich przyrządzania trzeba zadbać przede wszystkim o konsystencję tych produktów, która nie może być gumowata.
Jak jeść owoce morza?
Z czym owoce morza można podawać? Zanim udzieli się odpowiedzi na to pytanie, warto zastanowić się nad tym, jak je w ogóle jeść. Każdy ich gatunek ma w tym względzie swoje własne zasady i tak np. mule powinno się wyjmować z wnętrza muszli za pomocą widelca, ale już ostrygę wypija się bezpośrednio ze skorupy po uprzednim jej podważeniu i skropieniu mięsa cytryną. Małże natomiast konsumować można na oba sposoby, zależnie od charakteru posiłku – jeśli jest on oficjalny, powinno się posłużyć widelcem, jeżeli nie, można wyssać zawartość muszli prosto z ręki.
Również zjedzenie homara nie jest wcale proste – specjalnymi kleszczami odłamuje się szczypce, a następnie, za pomocą długiego widelca, wydłubuje z nich mięso. Krewetki serwowane w formie przystawki należy zjeść dłonią, chwytając głowę i tułów, przekręcając, by rozerwać pancerz i zdejmując go. Wtedy skorupiaka można zjeść, trzymając go za ogon. Gdy zostały one podane w formie dania głównego, należy jednak posłużyć się nożem i widelcem.
Jak przyrządzić owoce morza?
Jedną z wielu zalet tych produktów jest mnogość ich zastosowań. Świetnie sprawdzają się w roli samodzielnej przystawki. Czym je wówczas przyprawić? W przypadku krewetek i ostryg doskonale sprawdzi się sam sok z cytryny. Z tych pierwszych można zrobić również zupę, łączyć je z makaronem, dodawać do sałatek, a nawet naleśników. Sprawdź nasz przepis na grillowane krewetki.
Przegrzebki i mule również stosowane są do sałatek, przy czym te pierwsze idealnie sprawdzają się w daniach rybnych. Ośmiornice z kolei najczęściej podawane są z ryżem, ale stanowią także składnik sushi, sałatek albo zupy. Kalmary najczęściej podawane są w formie przystawki, smażone w cieście, ale można też zrobić z nich danie główne i serwować całego, faszerowanego głowonoga.
Dzięki olbrzymiej ilości zastosowań w kuchni, warto częściej sięgać po owoce morza. Są one przy tym produktem bardzo zdrowym, więc tym bardziej warto poświęcić chwilę na naukę ich prawidłowego spożywania i przepisów z wykorzystaniem tych śródziemnomorskich przysmaków.