Udostępnij:
Według żywieniowców wciąż zjadamy za mało ryb. Skąd ta niechęć? Jedną z przyczyn jest nieumiejętne przyrządzanie potraw z ryb. Poniżej kilka pomysłów na dobre ryby, dzięki którym częściej będą gościły w codziennym menu.
Ryba z grilla
Uważasz, że lato to nie jest pora na ryby? Przeciwnie! Nad morzem, nad jeziorami czy w górach – latem wszędzie dostępne są świeże ryby. Latem najlepiej smakują z grilla. Jaka ryba nadaje się na grilla? Przede wszystkim świeża, nigdy nie należy grillować mrożonych ryb. Do grillowania najbardziej nadaje się łosoś, okoń, makrela, pstrąg czy sandacz.
Wypatroszoną, oczyszczoną z łusek rybę natrzeć ziołami i skropić sokiem z cytryny lub podlać białym winem na około godzinę przed grillowaniem. Tak przygotowaną wstawić do lodówki. Przed włożeniem na ruszt można ją skropić oliwą z oliwek lub obłożyć płatkami masła oraz dołożyć gałązki ziół, np. tymianku, a także plasterki czosnku. Rybę zawinąć w folię aluminiową. Pieczenie rozpocząć od strony pokrytej skórką.
Delikatne mięso ryby będzie gotowe po ok. 30 minutach grillowania. Kiedy ryba jest gotowa, jej mięso staje się szkliście białe i dobrze odchodzi od kręgosłupa.
Ryba z grilla to alternatywa dla tłustych kiełbas i karkówek.
Poza sezonem grillowym, w podobny sposób można przygotować smaczną i zdrową rybę z piekarnika.
Idealna ryba z patelni
Odpowiednia temperatura smażenia to tajemnica idealnej ryby smażonej – soczystej i aromatycznej w chrupiącej panierce. Panierowaną rybę należy ułożyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu, a kiedy panierka się zapiecze, zmniejszyć temperaturę, żeby ryba doszła w środku. Przed przewróceniem na drugą stronę, trzeba ponownie podnieść temperaturę. Do smażenia ryby najlepiej wybrać olej rzepakowy, który ma wysoką temperaturę dymienia. Nieodpowiednio dobrany tłuszcz zacznie się palić, zanim ryba będzie gotowa. By osiągnąć maślany smak ryby, wystarczy wrzucić na patelnie odrobinę masła i obsmażyć przez chwilę już gotową do podania rybę, która nasiąknie jego smakiem i aromatem – zwłaszcza jeśli użyje się masła ziołowego.
Aby ryba pozostała chrupiąca, należy smażyć ją bez przykrycia.
Niektóre rodzaje mrożonej ryby rozpadają się podczas smażenia – tak dzieje się często w przypadku morszczuka lub mintaja. Aby ryba nie rozpadała się, można ją rozmrozić przed smażeniem, dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym , a następnie opanierować najpierw w mące, a następnie w jajku i w bułce. Ciekawą alternatywą jest także panierka z ciasta naleśnikowego do ryby smażonej w głębokim tłuszczu.
Jaka ryba ma najmniej ości?
Wiele osób unika jedzenia ryb, ze względu na uciążliwe ości – niepotrzebnie. Wystarczy wybierać te, w których jest ich mało: mintaja, solę, węgorza, tuńczyka, łososia, makrelę czy dorsza.
By w prosty sposób usunąć ości, należy oczyszczoną rybę na chwilę zanurzyć we wrzątku – to sposób, by ości łatwo odeszły od ryby, będą też bardziej widoczne, a tym samym łatwiejsze do usunięcia. Mankamentem tej metody jest, niestety, utrata walorów smakowych ryby.
Panierka idealna
Idealna panierka do ryby to ta przygotowana samemu w domu. Osuszoną rybę, posoloną i posypaną ziołami obtoczyć w mące pszennej, roztrzepanym na talerzu jajku z odrobiną zimnego mleka, a następnie w bułce tartej. Do tego ostatniego składnika można dosypać odrobinę suszonych, ulubionych ziół do ryby.