Udostępnij:
Sery dojrzewające często bywają uznawane za produkty ekskluzywne, ze względu na czas ich wyrabiania – w niektórych przypadkach proces ten trwa nawet kilka lat. Sery te wyróżniają się wyjątkowym, nieco orzechowym posmakiem oraz twardością – zazwyczaj trzeba je zetrzeć, by dodać do potrawy. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Sery dojrzewające – rodzaje
Do serów dojrzewających zalicza się głównie sery typu szwajcarskiego, angielskiego oraz włoskiego. Są to m.in.:
- emmentaler,
- gruyere,
- cheddar,
- pecorino,
- grana padano,
- parmezan.
Do tej grupy zaliczają się również sery produkowane w Polsce. Mają one ciekawe i wdzięczne nazwy: Carski, Oko na Żubra, Rubin, Bursztyn oraz Szafir.
Jak smakują sery dojrzewające?
Na smak serów, oprócz jakości mleka, wpływa czas ich dojrzewania. Może on wynosić od miesiąca do nawet trzech lat. Podczas dojrzewania sery są codziennie doglądane, przekładane i odwracane. Czynności te wykonywane są ręcznie. Sery dojrzewające charakteryzują się wyrazistym smakiem. Często jest on lekko pikantny z wyczuwalną orzechową nutą.
Dobrze znany Emmentaler cechuje przyjemny i orzechowy posmak. Podobnie smakuje ser Gruyere. Maasdamer i Bayerntaler są ostrzejsze w smaku. Intrygującym serem jest Kaaslander, wyróżniający się owocową, a dokładniej wiśniową nutą. Angielski Cheddar jest mocny i wyrazisty, ale pozostawia delikatny słodki posmak. Doskonale znany większości Parmezan jest słony, pikantny i jednocześnie lekko owocowy.
Warto spróbować różnych rodzajów serów dojrzewających i samodzielnie wybrać ten który najbardziej nam odpowiada. Mimo zbliżonych opisów, smak poszczególnych serów może różnić się między sobą, przez co będą one inaczej odbierane.
Przepisy z serami dojrzewającymi
Sery dojrzewające mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Doskonale smakują samodzielnie, dlatego często podawane są w formie przystawki lub deski serów. Można podać je w towarzystwie winogron, pomidorów koktajlowych i oliwek, które będą lekko kontrastowały z ich smakiem. Dodatkowo ułatwia rozpoznanie różnic w przypadku próbowania kilku rodzajów serów.
Przeczytaj: Tapas – hiszpańskie przekąski
Starty cheddar dodawany jest do różnego rodzaju sosów, by nadać im wyrazistości i charakteru. Można go łączyć również z innymi rodzajami serów dojrzewających. Należy jednak zbilansować ich dodatek, by nie zdominować reszty smaków dania. Taki sos będzie dobrze komponował się z makaronem, brokułem, kalafiorem, papryką, dynią, zielonym groszkiem, ciecierzycą, kurczakiem oraz krewetkami.
Cheddar, Emmentaler i Gruyere bardzo dobrze się topią, dlatego doskonale nadają się do fondue, grzanek czy tostów. Takie grzanki mogą być dodatkiem do zup typu krem, jajecznic, jajek w koszulkach lub sałatek.
Włoski Parmezan często jest stosowany jako zwieńczenie dania i dodawany do potrawy tuż przed rozpoczęciem jej jedzenia. Znakomicie komponuje się z pomidorami, oliwkami, bakłażanem, bazylią, owocami morza, mięsem drobiowym i wołowym, a także innymi miękkimi serami, jak ricotta czy mascarpone.
Cienko pokrojone w płaty lub starte na grubych oczkach sery dojrzewające warto dodać również do sałatek. Zwłaszcza tych inspirowanych kuchnią śródziemnomorską. Dodadzą one pikantności surowym warzywom i podkreślą smak dressingu.