Udostępnij:
W Święta wiele osób rezygnuje ze swoich zdrowych nawyków żywieniowych i postanowień dotyczących pilnowania spożywanych posiłków. Jednak okres świąteczny nie musi wiązać się ani z rezygnacją z diety, ani z koniecznością rezygnacji ze świątecznych ciast. Dzięki kilku prostym wskazówkom można przygotować ciasto na Święta w wersji fit.
Ciasta a Święta na diecie – można?
Święta na diecie są jak najbardziej możliwe. Część przepisów na słodkie wypieki można zmodyfikować, tak by były jednocześnie mniej kaloryczne i równie smaczne.
Będąc w trakcie odchudzania, podczas Świąt warto zrezygnować z ciast z dodatkiem mas. Najczęściej są one przygotowywane z dodatkiem wysokokalorycznych dodatków, takich jak cukier, śmietana, mascarpone, biała czekolada, masło czy margaryna. Zamiast masy można zdecydować się na powidła czy dżem 100% owoców lub niskosłodzony. Podobnie jak masa, odpowiednio połączą i nawilżą ciasto. Będą również ciekawym przełamaniem smaków. W obawie o kruszące się ciasto, poszczególne jego blaty można delikatnie skropić naparem z herbaty lub kawy.
Z kolei biały cukier, w całości lub częściowo, można zastąpić słodzikami jak ksylitol lub erytrytol. Słodycz ciasta można podkreślić także dodatkiem przypraw, np. cynamonu, wanilii, goździków oraz kardamonu. Innym rozwiązaniem jest nadanie ciastu słodyczy poprzez owoce, np. tarte jabłka. Soczysty miąższ przy okazji nawilży ciasto.
Świąteczne wypieki charakteryzują się również dodatkiem masła lub margaryny. Dlatego podczas pieczenia zamiast kostek tłuszczu można wykorzystać olej rzepakowy lub kokosowy. Bedą one lepszą alternatywą.
Dietetyczne ciasta na Święta
Z pewnością w okresie przedświątecznym pytanie: „Jakie ciasta upiec na Święta?” pojawia się w wielu domach. Nie tylko w tych, w których ktoś z domowników jest na diecie. Wbrew pozorom fit ciasto może być również pyszne. Rodzina oraz najbliżsi z pewnością chętnie wypróbują ciasto marchewkowe z dodatkiem przyprawy korzennej. Smakiem przypomina ono piernik. Coraz większą popularnością cieszy się również piernik pomidorowy. Wiele osób nie jest w stanie stwierdzić, że wśród składników znajdują się pomidory. Oba ciasta to również doskonały sposób, by zwiększyć ilość warzyw i błonnika podczas świątecznego biesiadowania. Skorzystają na tym także osoby nie będące na diecie.
Święta nie mogą obejść się bez sernika. W tym przypadku warto zrezygnować z dodatku słodkiej bezy lub polewy. Oprócz twarogu, do przygotowania sernika warto wykorzystać jogurt naturalny, serek wiejski lub skyr. A dla przełamania smaku można go podać z dodatkiem zmiksowanych malin. Masę serową można wzbogacić również nasionami maku.
Wspomniany mak wykorzystuje się oczywiście także do przygotowania makowca. Zamiast rolady, mniej kalorycznym rozwiązaniem będzie upieczenie makowca bez kruchego spodu w tortownicy lub keksówce.
Wśród świątecznych wypieków warto rozważyć również przygotowanie sypanej szarlotki. Krótka lista składników ułatwia jej przygotowanie oraz ogranicza kaloryczność. Jak ją przygotować?
Potrzebne składniki: 4 jabłka, 2 łyżki cynamonu, szklanka płatków owsianych, szklanka kaszy manny, pół szklanki cukru trzcinowego, 4 łyżki oleju, 2 łyżeczki proszku do pieczenia i 1 łyżeczka aromatu waniliowego.
Przygotowanie: Do jabłek, startych na dużych oczkach dodać cynamon. W naczyniu wymieszać kaszę mannę, płatki owsiane, cukier trzcinowy i proszek do pieczenia. Na tortownicę (uprzednio wyłożoną papierem do pieczenia i posmarowaną olejem) wysypać 1/3 suchych składników i przełożyć połową jabłek. Następnie wysypać kolejną porcję suchych składników i ułożyć na niej kolejną warstwę jabłek. Na koniec ostatnią część suchych składników wymieszać z olejem i ułożyć wierzchnią warstwę, Całość piec w 180°C przez 30 min.
Smak szarlotki można urozmaicić również śliwkami lub namoczonymi we wrzątku suszonymi owocami. Najlepiej sprawdzą się daktyle, rodzynki oraz żurawina.
Święta na diecie, dzięki pomysłom na fit ciasta, wcale nie muszą być pełne słodkich wyrzeczeń.