Udostępnij:
Na rynku dostępne są trzy rodzaje szparagów: zielone, białe oraz fioletowe. Najbardziej popularne z nich są zielone. Fioletowe, ze względu wymagającą uprawę, są trudno dostępne. Szparagi są słodkie, chrupiące i aromatyczne. Co z nich zrobić i jak gotować szparagi? Poniżej sprawdzone wskazówki i pomysły na dania ze szparagami.
Jak wybrać szparagi?
Podstawą dobrego i smacznego dania są dobrej jakości produkty. Inaczej, mimo przestrzegania przepisu, smak dania nie będzie zadowalający. Świeże szparagi powinny być soczyste i jędrne. W przypadku zielonych szparagów łodygi powinny mieć intensywny kolor. Należy unikać pomarszczonych, miękkich, o wysuszonych główkach lub wyraźnie zdrewniałych łodygach. Takie szparagi, mimo obierania i prawidłowej obróbki termicznej, mogą być gorzkie i niesmaczne. Łodygi szparagów najlepiej przygotować jak najszybciej po zerwaniu lub zakupie. Będą wtedy najsmaczniejsze.
Jak przygotować i obrać szparagi?
Zielone szparagi są łatwiejsze w obróbce od białych. Nie wymagają one obierania. Przed gotowaniem lub smażeniem wystarczy je umyć i odciąć zdrewniałe końcówki. Końcówka wymagająca odcięcia nie zawsze będzie takiej samej długości. Lepiej odcinać mniejsze kawałki i sprawdzać przekrój szparaga. Zdrewniała końcówka będzie twardsza, lekko wysuszona i łykowata. Dodatkowo skórka na takiej końcówce może być jaśniejsza niż reszta. Szparagi w przekroju powinny być jednolite i soczyste – po naciśnięciu łodygi powinny pojawiać się kropelki soku. Białe szparagi są twardsze od zielonych. Podczas ich jedzenia wyczuwalna jest również delikatna nuta goryczy. W przypadku białych szparagów konieczne jest obranie ich na całej długości. Grubość obieranej warstwy zależy od średnicy łodygi. Im większa średnica tym grubszą warstwę należy obrać. Jest to związane z goryczką zawartą w skórce. Białe szparagi najlepiej obierać obieraczką od główki w dół do końca łodygi.
Jak gotować szparagi?
Szparagi jak najbardziej można jeść na surowo. Łodygi są przyjemnie chrupiące, lekko twarde i soczyste. Obróbka termiczna powoduje wzmocnienie słodkiego smaku szparagów. W przypadku zielonych łodyg dodatkowo wpływa na poprawę barwy – stają się one soczyście zielone. Niezależnie czy szparagi gotuje się w wodzie czy na parze, czas ich gotowanie będzie taki sam. W zupełności wystarczą im 2-3 minuty we wrzątku. Po dłuższym czasie łodygi będą zbyt miękkie i mogą nie trzymać swojego kształtu.
W przypadku grillowania szparagom wystarczy 1 minuta z każdej strony. Bardzo ważne jest, by patelnia lub grill elektryczny były dobrze rozgrzane przed ułożeniem na nich szparagów. Dzięki temu cukry zawarte w miąższu szybciej się skarmelizują, a łodygi nabiorą intensywnego smaku.
Szparagi można przygotować w piekarniku jednak czas jego nagrzewania byłby dłuższy niż czas pieczenia. Z tego względu szparagi warto piec w piekarniku podczas wykorzystywania go do pieczenia innych produktów.
Z czym podawać szparagi?
Szparagi doskonale smakują same lub z niewielkim dodatkiem masła i bułki tartej. Jest jednak znacznie więcej sposobów, by je podać. Łącząc je z kilkoma bazowymi produktami można otrzymać wyjątkowe danie. Łodygi szparagów doskonale smakują także z jajkiem, z sosem holenderskim, z szynką parmeńską czy z łososiem. Połączenia te można wykorzystać przygotowując makaron ze szparagami, kremowym sosem i łososiem. Można z nich przygotować tosty ze szparagami i szynką parmeńską, które doskonale sprawdzą się na kolację. Szparagi z jajkiem na miękko lub w koszulce będą pożywnym śniadaniem. Zarówno z białych, jak i z zielonych szparagów można ugotować gęstą zupę krem. Grillowane łodygi sprawdzą się zamiast surówki do obiadu. Będą wyśmienicie smakowały ze stekiem wołowym lub z krewetkami. W przypadku owoców morza można pokusić się o przygotowani szaszłyków ze szparagami.
Szparagi to bardzo wdzięczny produkt, którego obróbka jest niezwykle prosta – za to jego smak wyśmienity. Warto się nimi zajadać, zwłaszcza gdy jest na nie sezon, czyli od połowy kwietnia do końca czerwca.