Udostępnij:
Sezon na soczyste i słodkie truskawki trwa krótko i warto go w pełni wykorzystać, delektując się smakiem dojrzałych owoców, a także przygotowując przetwory na zimę, kiedy truskawki są tylko wspomnieniem gorącego lata.
Czy warto jeść truskawki
O tym, że są pyszne, nie trzeba nikogo przekonywać. Wykorzystywane do wielu deserów i ciast smakują równie dobrze, jak jedzone same. Słodkie i soczyste owoce są niskokaloryczne – ile kalorii znajduje się w tych owocach? Garść truskawek to jedynie 26 kcal, aby je spalić wystarczy ok. 4 minuty jazdy rowerem. Dodatkowo zawierają sporo błonnika, który daje uczucie sytości. Truskawki to także bogactwo substancji odżywczych. Oprócz walorów smakowych zawierają witaminy – jak wszystkie owoce. Co ciekawe, w truskawkach znajduje się więcej witaminy C niż w owocach cytrusowych. To także naturalne źródło witaminy A, E oraz witamin z grupy B (B1 i B2), a także witaminy PP oraz mikroelementów, takich jak wapń, fosfor, mangan, cynk, żelazo i potas. Duża zawartość antyoksydantów opóźniających procesy starzenia oraz poprawiających kondycję skóry to argument, by truskawki na stałe wpisać do letniego menu i jeść bez ograniczeń.
Wśród prozdrowotnych właściwości truskawek, potwierdzonych badaniami naukowymi, wymienia się, m.in. korzystny wpływ na ochronę serca (dzięki zawartości błonnika). Ponadto mangan obecny w truskawkach odpowiada za mocne kości, prawidłowe funkcjonowanie tarczycy oraz pozytywny wpływ na wydzielanie insuliny, co jest szczególnie ważne w profilaktyce cukrzycy. Z kolei kwas foliowy i potas działają korzystnie na poprawę nastroju.
Jak wykorzystać truskawki w kuchni
Dojrzałe owoce nie potrzebują wsparcia w postaci dodatkowych produktów, jednak dają wiele możliwości do wykorzystania w kuchni. Z czym jeść truskawki? Oprócz tradycyjnych przepisów na ciasta z truskawkami (drożdżowe z truskawkami i kruszonką, brownie z truskawkami, sernik z truskawkami) owoce można wykorzystywać do przygotowania deserów, sałatek czy smoothies. Oto kilka sprawdzonych przepisów na efektowne dania z dodatkiem truskawek.
Truskawki w czekoladzie
Ten efektowny, szybki i banalny w przygotowaniu deser z pewnością zachwyci niespodziewanych gości. Umyte, dojrzałe truskawki należy chwycić za szypułki i zamoczyć do połowy w rozpuszczonej i utemperowanej w kąpieli wodnej czekoladzie. Temperowanie czekolady, czyli schłodzenie do odpowiedniej temperatury (gorzka schłodzona do 27 st. C, biała i mleczna do 25 st. C) sprawi, że gdy zastygnie na owocach, będzie błyszcząca. Mniejsze owoce można nabić na patyczki do szaszłyków. Truskawki zamoczone w czekoladzie można układać na talerzu lub w małych papilotach do muffinów. Wyglądają bardzo efektownie i smakują doskonale.
Sałatka z truskawkami, szparagami i serem feta
To niecodzienne połączenie słodkich owoców i słonego sera posmakuje wszystkim fanom kuchni fusion. Składniki: pęczek zielonych szparagów, 15 dag truskawek, ser feta, rukola lub sałata lodowa. Dressing: 1 łyżka octu balsamicznego, 1 łyżka miodu, 1 łyżka soku z cytryny, 1 łyżka oliwy z oliwek. Główki szparagów umyć i ugotować w lekko osolonej i posłodzonej wodzie – ok. 2 minuty (pozostałą część szparagów można wykorzystać do przygotowania zupy-krem ze szparagów posypanej pozostałym serem feta) a następnie zgrillować razem z przekrojonymi na pół, umytymi i pozbawionymi szypułek truskawkami. Warzywa przełożyć na umyte i osuszone sałaty (jeśli do sałatki wykorzystujecie sałatę lodową, dodatkowo należy poszarpać ją na mniejsze kawałki). Wszystko posypać odrobiną pokruszonego sera feta oaz świeżo zmielonym pieprzem (najlepiej różowym lub białym – łagodniejszym w smaku i dodatkowo dającym ładny efekt wizualny). Sałatkę polać dressingiem przygotowanym ze zmieszanego octu balsamicznego, oliwy, miodu i soku z cytryny.
Smoothie z truskawkami, szpinakiem i bananem
Składniki: garść truskawek, garść świeżych liści szpinaku baby, banan. Opcjonalnie: mleczko kokosowe. Składniki należy zblendować i rozrzedzić wodą lub mleczkiem kokosowym do pożądanej konsystencji.
Zdrowe smoothies z truskawek można przygotować także łącząc z mango, miętą, kiwi, pomarańczą, ananasem, natką pietruszki czy jarmużem oraz jako klasyczny koktajl truskawkowy na bazie maślanki lub kefiru.
Przetwory z truskawek
Dojrzałe owoce warto wykorzystać do domowych przetworów: musów, kompotów, dżemów, konfitur czy nalewek. Oto nasze propozycje na domowy dżem i mus truskawkowy, który można podać jako sorbet lodowy lub dodatek do smoothies poza sezonem na owoce.
Dżem z truskawek
Składniki: 1,5 kg truskawek, 300g cukru, 1 łyżeczka startej skórki z cytryny, laska wanilii (opcjonalnie). Umyte i pozbawione szypułek truskawki należy włożyć do garnka o grubym spodzie, zasypać cukrem i pozostałymi składnikami. Następnie doprowadzić do wrzenia na wolnym ogniu. Przygotowanie domowego dżemu nie jest procesem krótkim, ponieważ owoce po podgrzaniu puszczają sok, który należy odparować, a same owoce powinny się rozpadać. Tak przygotowany dżem należy przełożyć do słoiczków i wekować.
Mus z truskawek
Zblendowane owoce z cukrem należy przełożyć do kubeczków i zamrozić. Można jeść jako sorbet lub dodatek do ciast, naleśników lub smoothies.
Źródło: