Udostępnij:
Łatwa w przygotowaniu, szybka i pożywna. A dodatkowo, można ją przygotować z większości warzyw o każdej porze roku. Taka właśnie jest zupa krem!
Zupa-krem to alternatywa dla tradycyjnego pierwszego dania, zdrowsza, lżejsza i szybsza do przygotowania. W przeciwieństwie do klasycznej zupy, gotowanej najczęściej na wywarze mięsno-warzywnym, zupie-krem jako baza wystarczy sam bulion warzywny. Na nim gotuje się warzywo, z którego później przygotowuje się zupę.
Pyszna zupa-krem powstanie z brokuła, cebuli, szpinaku, pomidorów, papryki, dyni, cukinii, pieczarek, kalafiora, batatów, pora, zielonego groszku, szparagów, bobu czy kukurydzy. Ciekawa kombinacja powstanie również z połączenia dyni z marchewką, pomidorów z pieczoną papryką, batatów z marchewką, kalafiora z białymi szparagami czy szparagów ze szpinakiem.
Smaczna i efektowna
Zupa-krem jest nie tylko smaczna, ale też efektownie wygląda na talerzu. Zmiksowane warzywa nadają jej koloru, a dodatek w postaci kleksa śmietany, sera, grzanek, groszku ptysiowego, prażonych pestek czy chipsów warzywnych sprawia, że danie prezentuje się bardzo apetycznie.
Połączenie dwóch zup-krem daje ciekawy efekt smakowy i wizualny. Żeby go osiągnąć, należy przygotować dwie zupy z warzyw, które smakowo i kolorystycznie będą do siebie pasowały, np. zupa-krem z pomidorów i zupa-krem z białych szparagów lub połączenie brokułowej i zupy z kukurydzy. Należy nalewać zupy równocześnie po przeciwległych stronach talerza. Dla osiągnięcia efektu talerza podzielonego na dwie zupy istotne jest, by miały one podobną gęstość.
Patenty na idealną zupę-krem
Taka zupa nie potrzebuje długich godzin spędzonych w kuchni oraz specjalnej uwagi. Np. przebój letniej kuchni – gazpacho to po prostu zmiksowane na krem surowe warzywa z dodatkiem wody i oliwy z oliwek.
Wersje „na ciepło” to także spora oszczędność czasu oraz wiele wariantów smakowych zrobionych na jednej bazie.
Idealna, czyli aksamitna i gęsta. Jak zrobić taką zupę?
- Bulion i warzywa należy zmiksować blenderem na gładki, jednorodny krem;
- Żeby zupa-krem nie była zbyt wodnista, warzywa należy ugotować w małej ilości bulionu i dolewać go w miarę potrzeby;
- Żeby zagęścić zupę-krem można zmiksować także warzywa z bulionu lub dodać ugotowanego ziemniaka, a następnie zmiksować całość;
- Smak zupy-krem z delikatnych warzyw podkreśli dodatek o zdecydowanej nucie smakowej – kilka kropli oliwy z oliwek z chilli, pokruszony ser feta lub pleśniowy, imbir, czipsy z pikantnego chorizo lub grzanki z czosnkiem, ewentualnie dodatek samego czosnku czy prażonej cebulki;
Szybka zupa-krem krok po kroku
Jak przygotować aksamitną i aromatyczną zupę-krem? Można to zrobić na trzy sposoby:
- Warzywa na zupę należy zalać bulionem i gotować do miękkości, a następnie zblendować – w ten sposób powstanie zupa-krem z brokułów, szparagów, kalafiora czy pora;
- Warzywa najpierw się podsmaża, by nadać im wyrazistego smaku, następnie zalewa się je bulionem, chwilę gotuje i blenduje. To sposób na pyszną zupę-krem cebulową, szpinakową czy krem z batatów;
- Można też upiec warzywa, następnie zmiksować i rozcieńczyć bulionem. Tak powstanie zupa-krem z papryki, dyniowa, z bobu czy kukurydzy.