Udostępnij:
Bogactwo składników odżywczych i doskonały dodatek. Do czego? Do jesiennych owsianek, sosów do mięs czy serów. Wzbogaca smak wielu dań, a dodatkowo można zrobić z niej pyszne soki i konfitury. Poznaj możliwości wykorzystania żurawiny i… daj się zaskoczyć!
Jesienią, kiedy ostatnie owoce powędrowały do skrzynek, zaczynają się zbiory żurawiny. Od września do listopada – najlepiej po pierwszych przymrozkach – czerwone bogactwo witaminy C, żelaza i błonnika jest dojrzałe i gotowe do spożycia. Owoce te uznawane są za jedne z najzdrowszych, a obok czosnku, oregano i sosny stanowią naturalny antybiotyk. Jak jeść żurawinę? Najpopularniejsza jest suszona żurawina, ale jej dobroczynne właściwości zachowują także smaczne przetwory– jednak zarówno przetwory, jak i suszona żurawina mają sporo cukru, ponieważ żurawina jest owocem dosyć kwaśnym i często wymaga dosłodzenia. Świeże owoce można przechowywać w lodówce nawet 3 miesiące.
Co zrobić z żurawiny
Dobroczynnie działające na organizm owoce można ususzyć lub zrobić z nich przetwory – sok, nalewkę lub konfitury do mięs i na kanapkę.
Konfitura z żurawiny
Składniki: 1 kg żurawiny świeżej lub mrożonej, 2/3 szklanki wody, ½ szklanki cukru, cytryna.
Owoce żurawiny należy umyć i osuszyć. Zagotować wodę z cukrem, by powstał syrop. Dodać żurawinę i dusić aż konfitura zgęstnieje. Na koniec dodać sok z połówki cytryny i dusić jeszcze 2 minuty. Konfiturę przełożyć do wyparzonych słoiczków.
Sok z żurawiny
Sok z żurawiny to niezastąpiony naturalny medykament w problemach układu moczowego. Składniki: 1 kg żurawiny mrożonej lub świeżej, 2 szklanki cukru, 1 litr wody.
Oczyszczoną, umytą i osuszoną żurawinę zasypać cukrem, przykryć ściereczką i odstawić na kilka godzin (najlepiej na całą noc) w ciemne miejsce. Po tym czasie dolać do żurawiny wodę i gotować ok. 1-2 godzin na małym ogniu. Przecedzić powstały sok, by usunąć owoce i jeszcze raz zagotować. Zagotowany sok od razu przelać do wyparzonych słoików lub butelek. Sok nie wymaga dodatkowej pasteryzacji.
Doskonały do herbaty lub wody.
Jak suszyć żurawinę
Umytą żurawinę zalać wrzącą wodą i zostawić do czasu, aż zacznie schodzić z owoców skórka – należy zdjąć ją delikatnie, by nie uszkodzić owoców. Rozłożyć na papierze do pieczenia i suszyć w piekarniku nagrzanym do 40°C przez kilkanaście minut. Drzwiczki piekarnika zostawić lekko uchylone – w ten sposób zapewniając lepszą cyrkulację powietrza. Zostawić do wyschnięcia na kilka godzin.
Przed suszeniem żurawinę można zamrozić, wówczas proces suszenia przebiegnie nieco szybciej.
Dania z żurawiną
Konfitura z żurawiny idealnie komponuje się z pieczonym mięsem, a suszoną można dodać do
domowego pieczywa, zdrowych batoników czy ciasta.
Piersi z kaczki z żurawiną
Składniki: 2 piersi z kaczki, suszony majeranek, sól, pieprz, konfitura z żurawiny.
Pierś z kaczki naciąć na krzyż od strony skóry uważając, by nie uszkodzić włókien mięsa. Natrzeć solą, pieprzem i majerankiem. Ułożyć na suchej, rozgrzanej patelni i wytapiać tłuszcz na małym ogniu przez ok. 15 minut, następnie przełożyć mięso na drugą stronę na ok. 3 minuty. Mięso wraz z wytopionym tłuszczem przełożyć do naczynia żaroodpornego i piec przez ok 10 min. w piekarniku nagrzanym do 200°C. Podawać z konfiturą z żurawiny i pieczonymi ziemniaczkami – można je podpiec, wkładając pokrojone w plasterki, podgotowane ziemniaki do naczynia, w którym piecze się kaczka.
Chleb z żurawiną
Składniki: 500 g mąki pszennej, 500 ml wody, 7 dag drożdży instant, 2 łyżeczki cukru, 1/2 łyżeczki soli, garść suszonej żurawiny.
Wszystkie składniki delikatnie wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 2 godziny. Po podwojeniu objętości ciasto przełożyć do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki i zostawić do ponownego wyrośnięcia na ok. 15 minut. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C na ok. 80 minut.
Źródło:
https://apteline.pl/artykuly/zurawina-wlasciwosci-lecznicze-i-przeciwwskazania/