Udostępnij:
Aromatyczne i wyraziste w smaku potrawy, to sposób na kulinarny sukces. Dobrze dobrane przyprawy sprawią, że danie będzie wyjątkowe, a smaki poszczególnych składników będą wzajemnie się uzupełniać.
Jak urozmaicić danie za pomocą ziół?
Wbrew pozorom zioła nie muszą być dodawane pod koniec gotowania lub do gotowego dania. Wtedy potrawy często potrzebują jeszcze czasu, by się „przegryźć”. Zioła można dodać praktycznie na każdym etapie przygotowywania dania, by oddały potrawie cały swój aromat i smak. Dodawanie przypraw podczas przygotowań może wiązać się z problemem oszacowania potrzebnej ich ilości, jednak na koniec można doprawić danie lub zwiększyć ilość łagodnego w smaku składnika, by finalnie wyrównać smaki. Do wielu dań podsmaża się cebulę. Razem z nią można dodać przyprawy. Wysoka temperatura spowoduje uwolnienie aromatów ziół. Jednocześnie tłuszcz, jako nośnik smaku, zaabsorbuje je. Sprawi to, że aromat będzie intensywniejszy niż w przypadku dodania ich na końcu. Do podsmażanej cebuli można dodać: kolendrę, liście laurowe, liście curry, oregano, tymianek, szałwię, zioła prowansalskie. Wybór zależy od typu potrawy i zaplanowanych składników. Innym sposobem na urozmaicenie dania jest marynowanie jego składników. Najczęściej dotyczy to mięsa. Kawałek skropiony oliwą, sokiem z cytryny i natarty ulubionymi ziołami po pewnym czasie przejdzie ich smakiem i aromatem. Umożliwi to przygotowanie np. fileta z piersi z kurczaka na wiele sposobów przez zmianę wykorzystanego zioła lub mieszanki ziół.
Jak urozmaicić danie za pomocą sosu?
Marynowanie mięs również można przeprowadzić przy pomocy sosów. Mięso przyjmie intensywny aromat, co z pewnością wzbogaci smak dania. Jednocześnie za każdym razem można wykorzystać inny sos, dzięki czemu powstaną odmienne warianty jednego dania. Do marynowania doskonale sprawdza się sos sojowy, czosnkowy czy sezamowy. Amatorzy ostrych smaków mogą zdecydować się na sosy z dodatkiem chrzanu, chili czy o smaku wasabi.
Dodatek sosu może również połączyć składniki potrawy. Sprawdzi się to w przypadku dań z dodatkiem makaronu lub kaszy. Tym bardziej że kasze po ugotowaniu mogą być bardzo sypkie, przez co danie sprawia wrażenie suchego. Sos dodany do dania może, ale nie musi, być taki sam, jak ten wykorzystany podczas marynowania. Można użyć takiego o podobnych składnikach lub z tej samej kuchni, np. sezamowego i wasabi. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by smakowo pasował do obecnych w daniu produktów. Ułatwi to zachowanie harmonii dania.
Sos dodany do dania może być również przeznaczony tylko do wybranego składnika, np. do mięsa, by zwiększyć jego soczystość, lub do surówki, by wzbogacić smak warzyw.