Udostępnij:
Lato i jesień to czas przetworów. Bogactwo warzyw i owoców, którymi cieszymy się w letnich miesiącach za chwilę się skończy, a w długie zimowe wieczory nic tak nie poprawia humoru, jak domowe dżemy, własnoręcznie robione soki na odporność i pyszne konfitury nie tylko do naleśników. Podpowiadamy, jak przygotować przetwory na zimę.
Dżemy, konfitury, powidła, marmolady – czym się różnią i jak samemu je przygotować? Oto krótki przewodnik po domowych przetworach owocowych.
Domowe przetwory, w przeciwieństwie do tych najczęściej spotykanych na sklepowych półkach, to nie tylko dżemy. Czym się różnią? Najprostsza odpowiedź: konsystencją i zawartością cukru oraz owoców.
Marmolada
Najbardziej zwartą konsystencję ma marmolada. Przygotowuje się ją z przecierów owocowych lub pulp. By łatwo się kroiła i rozsmarowywała, warto dodać do niej substancję żelującą. Marmoladę można przygotować z jednego rodzaju owoców lub wieloowocową.
Marmolada z mirabelek
Składniki: 2 kg mirabelek, 4 dojrzałe jabłka, 1,5 kg cukru.
Umyte i pozbawione pestek mirabelki zalać niewielką ilością wody, rozgotować na małym ogniu i przetrzeć przez sito. Przecier zagotować, pamiętając o mieszaniu – taka konsystencja może łatwo ulec przypaleniu – dodać cukier i ponownie zagotować. Następnie dołożyć starte na tarce jabłka i ponownie gotować, aż wiórki jabłek się rozpadną. Napełnić przecierem słoiki i zapasteryzować.
Dżem
Dżem to najpopularniejszy rodzaj przetworów owocowych. Przygotowuje się go poprzez odparowanie z owoców nadmiaru wody, z dodatkiem cukru lub substancji żelującej. Dżem od marmolady różni luźniejsza konsystencja oraz wyczuwalne kawałki owoców. Dżem można przygotować z jednego lub kilku rodzajów owoców – najpopularniejszy jest ten z truskawek.
Przygotowanie domowego dżemu nie wymaga wielkich umiejętności – wykorzystując poniższy przepis na dżem truskawkowy z łatwością przygotuje go każdy miłośnik owocowych przetworów.
Dżem truskawkowy
Składniki: 1 kg truskawek, 250 g cukru, sok z cytryny.
Umyte i oczyszczone z szypułek truskawki zasypać cukrem i gotować na wolnym ogniu aż sok, który puszczą owoce zgęstnieje, a truskawki nabiorą konsystencji dżemu. Gotowanie trwa ok. trzy godziny. W tym czasie dżem należy często mieszać, aby się nie przypalił. Pod koniec gotowania dodać sok z cytryny. Gorący dżem włożyć do słoików i zawekować.
Konfitura
Czym różni się konfitura od dżemu? Chociaż podobnie jak dżem jest gęsta, to konsystencja konfitury nie jest żelowata, a owoce zawarte w niej nie zamieniają się w pulpę – bez problemu w konfiturze można wyodrębnić całe sztuki truskawek, moreli, czereśni czy innych owoców, które pozostają w całości dzięki innemu sposobowi przygotowania. W przeciwieństwie do marmolady i dżemu, konfitury nie gotuje się, a smaży unikając mieszania, by nie uszkodzić owoców.
Konfitura z moreli
Składniki: 1 kg moreli, 250 ml wody, 350 g cukru.
Umyte, przedzielone na pól i pozbawione pestek morele wrzucić do zagotowanego syropu z cukru i wody. Gotować na dużym ogniu, aż pojawi się piana – należy ją zdjąć, a morele w syropie pozostawić do przestygnięcia. Następnie znowu zagotować na dużym ogniu, zdjąć pianę i pozostawić do przestygnięcia. Czynność powtórzyć. Żeby konfitura się nie przypaliła, w czasie smażenia należy ją rzadko i bardzo delikatnie zamieszać, by nie uszkodzić owoców. Gotową konfiturę przekładać do gorących, wyparzonych słoików.
Powidła
Na przetwory na zimę nadają się wszystkie owoce, ale niektóre smakują lepiej w formie dżemu, inne z kolei w formie marmolady. Śliwki węgierki najlepiej smakują przygotowane jako powidła. Od innych przetworów różni je przede wszystkim mniejsza ilość cukru i sposób przygotowania, czyli smażenie, aż odparuje woda. Do przygotowania powideł nadają się nie tylko najpopularniejsze śliwki – zamknięte w słoikach powidła gruszkowe, morelowe czy czereśniowe będą cieszyły niezwykłym smakiem podczas zimowych miesięcy.
Powidła śliwkowe
Składniki: 2 kg bardzo dojrzałych śliwek węgierek, 200 g cukru.
Umyte, przekrojone na połówki i pozbawione pestek śliwki zasypać cukrem i smażyć często mieszając prze ok. 2 godziny, aż owoce rozpadną się na jednolitą masę, a sok odparuje. Gorące powidła przekładać do wyparzonych słoików i zawekować.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Śliwki – rodzaje i pomysły na przetwory.
Zaletą domowych przetworów na zimę jest możliwość regulowania ich słodkości oraz dowolnego mieszania składników. Do owoców można dodać odrobinę pikantnych przypraw, cynamonu lub ziół – zmieni się wówczas nieco ich tradycyjny i znany smak.