Udostępnij:
Orientalne potrawy w Twoim wykonaniu – brzmi jak fantazja? Dowiedz się, jak w prosty sposób urozmaicić swoje potrawy i jakie produkty warto mieć w kuchni, by przygotować domowe dania kuchni indyjskiej, tajskiej czy chińskiej.
Orientalne smaki
Kurczak z ryżem w orientalnej wersji wymaga jedynie kilku dodatków, a na stole zagości niecodzienne danie, choć przygotowane ze znanych składników. Jak podkręcić smak potraw orientalną nutą? Orientalne przyprawy o charakterystycznych smakach zamienią zwykłe produkty w wyjątkowe danie. Sprawdź, co warto mieć w swojej kuchni.
Sos sojowy
Niezastąpiony w kuchni chińskiej i japońskiej. Dostępny w każdym dużym sklepie. Kupując sos, należy zwrócić uwagę na listę składników – im jest krótsza, tym większa szansa na to, że nie zawiera sztucznych dodatków. Naturalny sos składa się z wody, soi i ziaren zbóż. Sos sojowy wytwarza się z fermentowanej mieszanki soi, pszenicy, wody i soli. Wystarczy zaledwie odrobina, by zmienić smak potrawy. Dodatkowo sprawia, że nie trzeba solić dania.
Sos sojowy pasuje do dań z kurczaka, warzyw z patelni z grzybami shiitake lub mun, wymieszany z miodem będzie doskonałą glazurą do pieczeni. Sosu sojowego używa się do wzbogacenia smaku sushi i japońskich zup miso czy ramen.
Tofu
Sprasowany twaróg z mleka sojowego to jeden z najpopularniejszych produktów kuchni bezmięsnej. Neutralny smak tofu sprawia, że można go wykorzystać do przygotowania wielu odmiennych smakowo dań, w tym deserów. W kuchni orientalnej dużo potraw bazuje na kurczaku i tofu. Może być samodzielnym daniem lub dodatkiem do sosów czy zup. Popularne tofu dostępne jest w każdym większym sklepie spożywczym w wersji podstawowej, a także wędzone czy z dodatkiem przypraw i ziół, np. chili lub rozmarynu.
Mleko kokosowe
Mleko kokosowe to popularny dodatek w kuchniach krajów azjatyckich, szczególnie Tajlandii i Indii. Łagodzi smak ostrych przypraw, nadając daniom aksamitnego smaku. Zagęszcza zupy i sosy, jest np. składnikiem popularnego dania butter chicken, a zwykłemu kremowi z dyni nada orientalnej nuty i niecodziennego aromatu. Wybierając mleko kokosowe, najlepiej zdecydować się na takie, które zawiera jedynie ekstrakt z kokosa i wodę, bez dodatkowych ulepszaczy smakowych i cukru. Dostępne w sklepach spożywczych.
Pasta miso
Gęsta pasta wytwarzana ze sfermentowanej soi z dodatkiem ryżu lub jęczmienia oraz drożdży. Pasta miso poprawia smak warzyw, mięsa i zup, ale ma także właściwości prozdrowotne – dzięki procesowi fermentacji działa jak probiotyk. Ma słony smak. Potraw z dodatkiem miso nie należy gotować, by nie zabić wartościowych bakterii.
W kuchni japońskiej wykorzystywana jest do przygotowania zupy miso-shiru z dodatkiem wodorostów i tofu. Pasta miso dostępna jest w sklepach oferujących produkty kuchni świata.
Pasta curry
W polskich sklepach dostępne są najczęściej trzy rodzaje pasty curry: zielona, żółta i czerwona. To mieszanki przypraw pochodzące głównie z Indii i Tajlandii. Najostrzejsza jest zielona pasta curry, przygotowywana z dodatkiem zielonej papryczki chili o świeżym smaku, z nutką trawy cytrynowej. Czerwona pasta curry powstaje z nieco mniej ostrej czerwonej papryczki chili, natomiast najłagodniejsza, żółta pasta curry, swój kolor i smak zawdzięcza kurkumie.
Ze składników, które zawsze znajdą się pod ręką – filet z kurczaka, ryż, pieczarki, cukinia czy papryka z dodatkiem pasty curry i mleka kokosowego – przygotujesz danie kuchni orientalnej. Pasty dostępne są w sklepach oferujących składniki kuchni świata, ale także w popularnych sieciach dużych sklepów.
Makaron ryżowy
Orientalny makaron z dodatkiem np. kurczaka, krewetek czy tofu to propozycja na niecodzienny obiad przygotowany własnoręcznie w domu. Makaron ryżowy przygotujesz z dodatkiem sosu na bazie sosu sojowego i rybnego, z dodatkiem limonki i cukru – powstanie pyszny, orientalny pad thai. Makaron ten dostępny jest w dużych sklepach.
Papier ryżowy
Jest niezbędnym składnikiem wielu potraw kuchni azjatyckiej, cieniutkie ciasto wykorzystasz do przygotowania sajgonek i spring rollsów z kurczakiem i warzywami. Kupisz go w sklepach z produktami kuchni świata i coraz częściej w marketach.
Suszone grzyby mun
W kuchni japońskiej i chińskiej grzyby mun są popularnym składnikiem wielu dań. Używane jako dodatek do zup, np. miso-shiru i dań z woka, np. smażonych makaronów chińskich z warzywami, krewetkami lub kurczakiem z dodatkiem sosu sojowego. Po namoczeniu i ugotowaniu, chrupkie grzyby można wykorzystać do orientalnej sałatki czy spring rollsów. Grzyby mun cenione są za swoje prozdrowotne właściwości. Dostępne są w sklepach z produktami kuchni świata.
Wasabi
Wasabi to japoński chrzan, wykorzystywany jako przyprawa w postaci pasty. Charakteryzuje się zielonym kolorem i bardzo ostrym smakiem. Znany jest jako dodatek do sushi – obok marynowanego imbiru i sosu sojowego. Możesz użyć w swojej kuchni klasycznej pasty wasabi.
Popularność kuchni azjatyckiej sprawiła, że orientalne składniki nadające charakterystycznego smaku potrawom są dziś łatwo dostępne i niedrogie. Wiele dań kuchni tajskiej, japońskiej czy chińskiej to potrawy, które bez problemu można przygotować samemu. Klasyczny filet z kurczaka z dodatkiem sosu sojowego, pasty curry czy przyprawy garam masala zamiast klasycznego kotleta w panierce może stać się podstawą do domowego butter chicken, nadzieniem do spring rollsów czy dodatkiem do makaronu ryżowego.
Składniki wielu dań orientalnych często niewiele różnią się od tych, które na co dzień wykorzystywane są w polskiej kuchni, a o niecodziennym smaku dań decyduje dodatek przypraw dostępnych w popularnych sklepach.