Udostępnij:
Już sama nazwa – comfort food – brzmi smacznie i przyjemnie. Nic dziwnego, że ten trend cały czas zyskuje na popularności. Jednak czym dokładnie jest comfort food? Co oznacza ten zwrot i jakie niesie za sobą przesłanie? Jakie dania zalicza się do grupy comfort food?
Comfort food
To nic innego jak potrawy, które poprawiają nasz nastrój. W większości kojarzą się one z dzieciństwem oraz czasem beztroski i radości. Dla większości comfort food to dania przygotowywane przez bliskich, a zwłaszcza mamę lub babcię. Z tego względu jako przykłady dań typu comfort food można podać tradycyjne i domowe dania. Należą do nich często naleśniki, rosół, czy znany z dzieciństwa kogel-mogel. Bardzo często z takimi daniami ludzi wiąże sentyment. Może to być też ulubiona potrawa, której ze względu na czasochłonne przygotowanie nie przyrządza się codziennie lub danie, do którego co jakiś czas się wraca ze względu na miłe wspomnienia, związane z przyjemnymi wydarzeniami z życia.
Dania comfort food nie są jedzone tylko po to, by zaspokoić głód, ale w celu poprawienia samopoczucia, np. po ciężkim dniu. Pozwalają również wspomóc się w chwilach słabości, takich jak przeziębienie. Oczywiście jedzenie nie jest rozwiązaniem problemów, ale dzięki pokrzepieniu i poprawie nastroju łatwiej można sobie z nimi poradzić. W idei comfort food nie chodzi tylko i wyłącznie o spełnianie swoich żywieniowych zachcianek i przesadne objadanie się. Równie ważne jest obserwowanie i „słuchanie” swojego ciała tak, by wiedzieć czego potrzebuje i co mu służy. Obserwowanie reakcji organizmu umożliwi nie tylko określenie produktów, które skutecznie poprawiają samopoczucie i nastrój, ale także na jaką ich ilość można sobie pozwolić.
Jakie dania zalicza się do comfort food?
Mówi się, że czekolada jest rozwiązaniem wielu problemów. Jednak nie znaczy to że dla wszystkich będzie zaliczała się do kategorii comfort food. Każdy ma odmienne preferencje smakowe i nie wszystko będzie działało na wszystkich tak samo. Jest to kwestia mocno indywidualna, dlatego każdy musi samodzielnie znaleźć lub określić własne propozycje kulinarne poprawiające samopoczucie i przywracające wspomnienia z dzieciństwa. Dodatkowo w zależności od miejsca zamieszkania, kraju, sposobu wychowania czy też pielęgnowanych tradycji comfort food mogą mieć różne formy. Może to być zarówno szarlotka przygotowywana przez babcię, zupa pomidorowa mamy, pieczeń przygotowana przez żonę lub pizza zrobiona wspólnie z przyjaciółmi. Ile osób, tyle sposobów na czerpanie przyjemności z jedzenia. Często obserwuje się również różnice między płcią. Kobiety często by poprawić sobie nastrój sięgają po czekoladę, lody, domowe wypieki. Z kolei mężczyźni prędzej decydują się na wytrawne dania.
Ważne by pamiętać, że comfort food nie muszą być wysoko kaloryczne i „niezdrowe”. Może to być każdy z posiłków spożywanych w ciągu dnia, od śniadania po kolację. Dla kogoś comfort food może jednoznacznie oznaczać owsiankę, omlet, świeżo upieczone pieczywo, koktajl, sałatkę owocową, twarożek z owocami, naleśniki, tartę z warzywami, risotto, szakszukę, zapiekane awokado z jajkiem czy grillowane szparagi. Listę posiłków comfort food najlepiej skomponować samodzielnie w oparciu o własne preferencje i doświadczenia kulinarne.