Udostępnij:
Istnieje mit, że pełnowartościowa i zbilansowana dieta wiąże się ze sporymi wydatkami. Jednak aby zdrowo się odżywiać, wcale nie trzeba na jedzenie wydawać dużo pieniędzy. Zdrowe jedzenie nie musi kosztować fortuny – podpowiadamy, co zrobić, by jeść tanio i zdrowo.
Jeśli w Twojej diecie królują niezbyt zdrowe potrawy, bo wydaje Ci się, że zdrowo znaczy drogo, czas porzucić to błędne przekonanie! Zbilansowana dieta wymaga wprawdzie więcej wysiłku i planowania niż fast food czy szybka przekąska, ale wcale nie musi być kosztowna. Oto kilka patentów, by zdrowa dieta zagościła w menu bez zbytniego obciążania budżetu.
Zero waste
Planowanie sprawdza się nie tylko w przypadku zdrowej kuchni – lista zakupów pozwoli uniknąć kupowania produktów, których nie wykorzystasz. Idąc na zakupy, zaplanuj posiłki na najbliższe dni – wypisz wszystkie składniki potrzebne do ich przygotowania. Jeśli do jednego dania wykorzystasz np. tylko pół puszki pomidorów, w kolejnych dniach zaplanuj posiłek, do którego przydadzą się pomidory. Jednym z patentów na tanie gotowanie jest wykorzystywanie tego, co już masz w lodówce.
Szybkim, tanim i zdrowym daniem, które pasuje na śniadanie i na kolację jest szakszuka. Bazą dania są pomidory – poza sezonem krojone z puszki – i jajka. Na uduszone z cebulką i czosnkiem pomidory wbij jajko i pozostaw do momentu, aż się zetnie. Pomidorową bazę możesz wzbogacić papryką, oliwkami i świeżą bazylią. Zdrowo i tanio, a do tego szybko.
Lokalnie i sezonowo
Mit, że zdrowe jedzenie jest drogie często opiera się na przekonaniu, że zdrowa kuchnia bazuje na egzotycznych produktach. Zamiast modnych składników, kupuj lokalne produkty w sezonie, kiedy są dostępne i przygotuj domowe przetwory na zimę – sos pomidorowy, ogórki kiszone, kapustę kiszoną w słoiku, buraczki tarte. Warzywa z okolicznych pól to podstawa zdrowej i ekologicznej kuchni.
Jak tanio kupować zdrowe jedzenie? Wielu producentów warzyw dostarcza swoje plony – jeśli wspólnie z przyjaciółmi zamówicie skrzynkę gruszek prosto od sadownika, macie pewność, ze są świeże, pochodzą ze znanego źródła, a skrócenie listy pośredników z pewnością będzie miało wpływ na cenę. Nie poddawaj się modzie w jedzeniu – to co modne zazwyczaj jest droższe, to zasada obowiązująca nie tylko w sklepach spożywczych. Zamiast awokado posmaruj chleb przegotowanym w blenderze hummusem buraka lub pesto z pietruszki –zrobisz je samodzielnie bez wysiłku. Namoczone i ugotowane do miękkości ziarna ciecierzycy zmiksuj na gładką masę z dodatkiem oliwy z oliwek, pasty tahini, czosnku i odrobiny soku z cytryny. Hummus przełóż do słoiczka, zalej oliwą i posyp obficie posiekaną natką pietruszki. Tanie i bardzo zdrowe smarowidło możesz wzbogacić suszonymi pomidorami lub posypać czarnuszką. Domowy hummus możesz przechowywać w lodówce około tygodnia.
Wartościowe produkty
Na talerzu powinny znaleźć się produkty bogate w wartości odżywcze. Eliminując z diety puste kalorie nie tylko komponujesz zdrowe menu, ale także nie wydajesz pieniędzy na niezdrowe dodatki.
Warto przełamać mit, dotyczący zdrowych dań – zdrowe i wartościowe jedzenie nie oznacza smarowania pełnoziarnistego chleba awokado z dodatkiem łososia. Możesz zjeść taką kanapkę jeśli masz ochotę, ale nie musisz rezygnować z kebaba czy frytek, wystarczy, ze przyrządzisz je w domu ze sprawdzonych produktów. Kebab przygotujesz z grillowanej piersi kurczaka lub pozostałości upieczonego na obiad drobiu z dodatkiem dużej ilości warzyw i sosu na bazie jogurtu. Frytki z batata lub zwykłych ziemniaków pieczone w piekarniku to zdrowa alternatywa dla popularnej przekąski. Czipsy z jarmużu to smaczny dodatek do zup, ale możesz je chrupać także podczas oglądania serialu.
Pomysłowość
Zdrowe jedzenie wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Sycące zupy krem nie wymagają długiego gotowania, a są pożywne i zdrowe, np. zupa krem z brokułów z dodatkiem płatków migdałowych czy zupa krem z dyni z pełnoziarnistymi grzankami.
Ogranicz mięso – za dobrej jakości mięso trzeba sporo zapłacić. Jeśli nie przekonuje Cię kuchnia roślinna, po prostu zmniejsz spożycie mięsa, zamiast niego przygotuj dania z roślin strączkowych, są o wiele tańsze i bardzo zdrowe. Z ugotowanej ciecierzycy przygotujesz chrupiące falafele z dipem na bazie jogurtu. Możesz je podać z ryżem, chlebkami pita albo tortillą i rukolą, pomidorami, papryką i ogórkiem kiszonym.
Jak widzisz, zdrowa kuchnia wcale nie musi być droga! Wystarczą proste, lokalne i sezonowe produkty oraz odrobina kreatywności! Spróbuj, a z pewnością wyjdzie Ci to na zdrowie!