Udostępnij:
Coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie lub całkowite odstawienie dodatku cukru do posiłków i napojów. Nie jest to jednak łatwe, przez co nie wszystkim się to udaje. Od czego zacząć ograniczanie cukru? Jak wytrwać w postanowieniu? W artykule przybliżamy cenne wskazówki.
Jak ograniczyć cukier?
Aby skutecznie ograniczyć cukier, należy dokładnie określić ilość cukru dostarczanego w ciągu dnia. Do tego niezbędna jest wiedza, jakie produkty zawierają cukier. Z cukrem, oprócz białych kryształków, jednoznacznie kojarzą się owoce i ich przetwory oraz słodycze. Nie należy jednak pomijać cukru obecnego w różnych napojach, produktach śniadaniowych, wypiekach, sosach oraz daniach gotowych. W przypadku braku pewności czy dany produkt zawiera cukier, należy sprawdzić skład podany na etykiecie. Ograniczanie cukru najlepiej zacząć od spisania wszystkich produktów, posiłków oraz napojów zjedzonych lub wypitych w ciągu dnia. Ułatwi to dokładne zliczenie zarówno dodatku cukru, jak produktów zawierających cukier. Z kolei taka rozpiska pozwoli określić, gdzie możliwe jest ograniczanie cukru dodanego oraz wybranie zamienników dla produktów z cukrem.
Przykładowo – wypijane w ciągu dnia 2 kawy oraz 2 herbaty, każda z dodatkiem 2 łyżeczek cukru, to łącznie 8 łyżeczek cukru. Zmniejszenie dodatku cukru do 1,5 łyżeczki pozwala na zmniejszenie ilość cukru w ciągu dnia o 2 łyżeczki. Po około tygodniu lub dwóch dalsze ograniczanie i cukru do 1 łyżeczki pozwoli na ograniczenie ilości cukru o połowę w porównaniu do wartości wyjściowej. Podobnie w przypadku słodkich napojów (gazowanych i niegazowanych) zastąpienie ich wodą lub wodą z sokiem z cytryny znacznie zmniejszy ilość cukru spożywanego w ciągu dnia. Aby określić ilość cukru w danym napoju, należy zapoznać się z etykietą, a konkretnie wartością podaną jako „cukry”. W przypadku produktów takich jak na przykład płatki śniadaniowe, warto podczas zakupów wybrać takie, które mają mniejszy dodatek cukru lub nie mają go wcale.
Jak odzwyczaić się od słodyczy i słodkiego smaku?
Gwałtowne zmiany często są tymczasowe, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem będzie stopniowe ich wprowadzanie. Dotyczy to również ograniczania cukru i odzwyczajania się od słodkiego smaku. Nagła rezygnacja z dodatku cukru może wiązać się z pogorszeniem wrażeń smakowych oraz samopoczucia. Może to skończyć się ciągłą ochotą na słodkie oraz zjedzeniem większej ilości słodkości niż zazwyczaj, by nadrobić „straty”. Łagodne i pozornie niewielkie zmiany, jak opisane wyżej zmniejszanie dodatku cukru o pół łyżeczki, będą bardziej skuteczne. Takie działanie sprawi, że organizm będzie miał czas na adaptację do nowej sytuacji. Jednocześnie warto usunąć z domu zapasy słodyczy i słodkości pochowane „po szafkach” oraz zadbać o obecność świeżych owoców i warzyw. Dzięki temu w przypadku chwili słabości pod ręką zamiast słodyczy będą pełnowartościowe produkty.